fallback

България единствена в ЕС със спад на дългосрочния лихвен процент за 4-ти месец

МФ е пласирало 50 млн. лв. ДЦК с остатъчен матуритет 5 години и 3 месеца при доходност от 4,23% и презаписване от 2,5 пъти

18:40 | 22.11.11 г.

България е единствената държава в ЕС, която отбелязва спад по дългосрочния си лихвен процент за четвърти пореден месец, показва прессъобщение на Министерство на финансите. Според публикувания на 11 ноември от Европейската централна банка хармонизиран дългосрочен лихвен процент на България, основан на доходността по 10-годишните държавни облигации, той намалява от 5,39% до 5,27% през периода юни-октомври 2011 година. По данни на ЕЦБ, девет държави-членки на Европейския съюз имат по-висока стойност на показателя от българския дългосрочен лихвен процент, а две страни са с лихвен процент, много близък до българския. Само при още три държави от ЕС се наблюдава намаление на лихвения процент, но спрямо предходния отчетен период, уточняват от МФ.

Резултатите от проведения на 21 ноември аукцион за продажба на седемгодишна облигация, емитирана през 2010 година са в унисон с трайното стабилизиране на дългосрочната дългова динамика на България и понижаващата се доходност на вторичния пазар на ДЦК. Остатъчният срок на емисията към датата на преотварянето е 5 години и 3 месеца, което обезпечава повишеното търсене през последните месеци на инвестиционни алтернативи в средносрочния сегмент на дълговата крива, посочват от МФ. 

Тенденцията за намаляване на доходността на първичен пазар се запази, в резултат на което беше постигнато рекордно понижение на среднопретеглената годишна доходност на тази емисия. За одобрения обем от 50 млн. лв. беше регистрирана доходност от 4,23% при 4,40% при предходното преотваряне на емисията през септември т.г. Най-високата доходност досега по тази емисия е 6,09%. Постигнатата доходност по емисията е по-добра от стойността на текущата доходност на деноминираните в евро еврооблигации със сходен остатъчен матуритет на Унгария (7,96%) и Турция (4,86%), изтъкват от министерството.

На аукциона са подадени поръчки с номинална стойност 121,9 млн. лв., като превишението спрямо предложеното количество достигна близо два и половина пъти. Отчетен беше много висок интерес от страна на банките - първични дилъри на ДЦК, които подадоха поръчки както от свое име и за своя сметка, така и за сметка на техни клиенти. Резултатът от анализа на инвеститорската база сочи, че освен банките, които са придобили 43,1% от общия одобрен номинал, засилен интерес се наблюдава и от институционалните инвеститори - пенсионни фондове (35,13%), застрахователни и животозастрахователни дружества (11,90%) и други инвеститори (9,87%), констатират от МФ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:06 | 11.09.22 г.
fallback