През 2011 г. се очаква нарастване с 3,1% на крайните потребителски разходи на домакинствата, което ще се отрази в повишаване на потреблението с 1,9 процентни пункта, или 3,2% спрямо 2010 г. В периода до 2014 г. се очаква ръст на частното потребление с умерени темпове от около и над 4 процента. Това са част от предвижданията в предложената от Министерството на финансите и приета от правителството Бюджетна прогноза 2012-2014 г., съобщиха от финансовото министерство.
През тази година се очаква и възстановяване на положителната динамика на инвестициите, оценявана на 5,5% в реално изражение. Очакваната по-висока инвестиционна активност е свързана с повишаването на вътрешното търсене и увеличението на износа. Поради високата ликвидност на банките същевременно не се очакват съществени входящи потоци към банковия сектор.
Очаква се темпът на увеличение на износа да се забави до 8,2% спрямо 2010 г. В средносрочен план прогнозата е ръстът на износа да се установи на равнище малко над 7 на сто. До 2014 г. очакваното забавяне в темпа на износа е свързано и с ограничаване на темпа на вноса до около 7,3% в края на периода.
През 2011 г. се прогнозира стабилизиране на пазара на труда след негативните развития през предходните две години. Очаква се средногодишната стойност на безработицата за 2011 г. да достигне 10%. Относително високите нива на безработицата ще задържат ръста на средната работна заплата в страната. В периода 2012-2014 г. обаче се очаква ускоряване на ръста на производителността, съпроводено с умерен ръст на заетостта и намаляване на безработицата, която се предвижда да падне до 8,9% през 2014 г.
През 2011 г. средногодишната инфлация се очаква да достигне 3,9%, основно под влияние на привнесената инфлация, резултат от повишаващите се международни цени на ресурсите, както и поради възстановяващото се вътрешно потребление.
В периода 2012-2014 г. се очаква ограничаване на ръста на цените на стоките поради повишаването на производствената активност и производителността на труда в промишлеността.
В средносрочен план се очаква повишаване на цените на услугите повече в сравнение с тези на храните и на нехранителните стоки.
В средносрочен план дефицитът по текущата сметка на платежния баланс ще остане на нива до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП). Влияние върху устойчиво ниския дефицит ще окаже относително ниското отрицателно търговско салдо (под 10% от БВП), както и по-големите трансфери, сочи още макроикономическата прогноза.
До 2014 г. правителството запазва целта на фискалната политика за постигане на балансирана бюджетна позиция на консолидирано ниво и недопускане на дефицит над 2% от БВП по европейската методология ESA 95.
В средносрочен план се предвижда свиване на дефицита до 0,5% от БВП през 2014 г. при запазване на данъчните ставки при преките данъци, плавно повишаване на някои акцизни ставки до достигане на минималните за Общността в договорените срокове, както и повишаване на събираемостта им.
Макрикономическата прогноза до 2014 г. като цяло предвижда умерени темпове на растеж на икономиката от порядъка на 3,6% до 4,4%. Вътрешното търсене ще засилва положителния си принос, като стимулира вноса. Това ще се отрази и в намаление на нетния износ. Въпреки това делът на вътрешното търсене спрямо БВП ще остане под равнищата от предкризисните години.
Правителството си поставя за цел ограничаване на консолидираните разходи до 40% от БВП, като в това число са включени вноската на България в общия бюджет на ЕС, разходите за сметка на помощта от ЕС и националното съфинансиране.