До 6 000 лв. годишна глоба за неиздадени квитанции за получен доход от наем предвижда новият Закон за данъците върху доходите на физическите лица.
От 1 януари 2011 г. наемодателите са длъжни да издават месечни квитанции, като глобата е между 100 и 500 лв. на квитанция или между 1 200 и 6 000 лв. годишно.
500 лв. месечно е размерът на един стандартен наем за жилище в София. За други градове сумата може да се определи като висок наем.
Кочан за квитанции може да се купи от книжарниците, като той съдържа задължителни реквизити.
С глобата, която се въвежда за първи път от тази година, НАП се старае да осветли доходите от отдаване на имоти. Това е един от видовете доходи, които най-лесно се укриват. Наемателят, ако е физическо лице, няма данъчен стимул да обявява този си разход, защото той не се признава за данъчни цели. Няма стимул и при хазяина, защото ако обяви договора за наем, доходът му ще бъде обложен с 10% (след приспадането на 10% нормативно признати разходи).
НАП отваря нова глава в битката между наематели и наемодатели, след като през пролетта на 2010 г. призова наемателите да топят хазяите си за недекларирани доходи от наем. Този призив бе отправен и на проведената вчера, 18 януари, пресконференция.
Въоръжен с договора за наем и/или касови бележки от ВиК, електроснабдителното дружество, топлофикация и телефонната компания, наемателят може да изнудва наемодателя, че ще го издаде на НАП и ще му навлече глоби до 6 000 лв. годишно, тъй като наемодателят едва ли има квитанции с подписите на наемателя, както и едва ли е обявил доходите си пред данъчните.
Повод за спор между наемател и наемодател могат да бъдат невъзстановено капаро, разногласия около състоянието на имота, размера на наема и други.
През 2009 г. НАП е обложила доходи от наеми за 488 млн. лв.
От 2011 г. наемодателите физически лица, с наематели фирми или самоосигуряващи се лица, няма да получават целия наем, а 91% от него. Останалите 9% ще бъдат превеждани директно на НАП от фирмата или самоосигуряващото се лице наемател. (9% данък е произведение от 10% данъчно облагане и 10% нормативно признати разходи при доходи от наем).
Вижте видео материал от пресконференцията на НАП с промените в данъчно-осигурителната система за физическите лица през 2010 и 2011 г.