fallback

НАП засича опити за измами с европейски фирми за 175 млн. евро

Фирми са декларирали получени услуги от ЕС на тази стойност, като в същото време тези сделки не фигурират в декларациите на европейските им контрагенти

15:59 | 12.08.10 г.
Автор - снимка
Създател

Националната агенция за приходите (НАП) е започнала проверка на фирми, декларирали, че са получили услуги от ЕС на стойност 175 млн. евро, като в същото време тези сделки не фигурират в декларациите на европейските им контрагенти, съобщиха от НАП.

Разминаванията са засечени от системата VIES при съпоставяне на VIES-декларациите на фирмите от ЕС и данните от ДДС-декларациите на българските им контрагенти.

Най-големи разминавания на обема на предоставените и получени в България услуги са установени при сделки с Холандия - над 10 пъти, Италия – повече от шест пъти, и Германия – над три пъти. Това означава, че българските фирми са декларирали в пъти повече платени услуги на европейски контрагенти, отколкото самите те са обявили в своите VIES-декларации.

Разминаването в данните от българските фирми и европейските им контрагенти ще се проверява от НАП съвместно с данъчните администрации от държавите-членки на ЕС, тъй като има основателни съмнения за загуби от ДДС и корпоративен данък чрез деклариране на фиктивни сделки.

Част от разликите вероятно се дължат и на промяната в правилата за определяне на мястото на изпълнение на доставки на услуги в рамките на ЕС. Според новите изисквания от 1 януари 2010 г., когато услугите се предоставят на фирма, регистрирана по ДДС, мястото на доставката на услуги е там, където клиентът е установил своята дейност. Тоест ако европейска фирма доставя услуга на българска, която е регистрирана по ДДС, данъкът се начислява в България, а не както беше в общия случай до 1 януари 2010 г. – в страната на доставчика.

По повод на разминаванията от НАП са изпратени запитвания за конкретни български фирми до данъчните администрации на страните членки на ЕС, за да се уточни реалността и вида на доставените услуги, както и причините за разликите.

От 1 януари 2010 разминаванията при вътреобщностните сделки със стоки и услуги се засичат в много по-кратки срокове. Обменът на ДДС информация между страните членки в ЕС сега става на един месец, а не както беше по-рано – на три месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:28 | 13.09.22 г.
fallback