България няма да продава еврооблигации, въпреки че бюджетният дефицит за тази година се очаква да надхвърли прогнозите, е заявил в интервю за Bloomberg подуправителят на Българската народна банка Калин Христов.
“Финансовото министерство не иска да продава в момента еврооблигации, за да покрие бюджетния дефицит”, е посочил Христов. Той е уточнил, че за тази цел ще се използва фискалния резерв в размер на 6 млрд. лв. и около 800 млн. лв. от търговските банки.
По-рано днес, след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, бе обявено, че очакваният дефицит по държавния бюджет, след актуализацията му, е 3,9% от прогнозния брутен вътрешен продукт.
Преди заседанието на съвета председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев каза, че в проекта за актуализация на държавния бюджет е записан 4,8% бюджетен дефицит за тази година.
В началото на май финансовият министър Симеон Дянков заяви след заседание на кабинета, че бюджетът ще бъде актуализиран и че правителството планира продажба на облигации. Впоследствие Дянков се отказа от еврооблигациите.
Христов е заявил още, че централната банка има различни виждания от правителството по отношение на растежа. БНБ очаква брутният вътрешен продукт да нарасне с 0,5 на сто тази година, докато оценката на правителството е за ръст от 1%, е посочил Кирил Христов.