fallback

Земеделец: Складовете са пълни с украинско зърно, щетата е за българските производители

Пшеницата тази година е с висока себестойност – общият разход за един декар се вдигна до 300 лева при 120 лева през 2021 г., посочи Костадин Костадинов

20:47 | 06.07.22 г. 8

Има тенденция цената на произведената продукция на зърно в страната да спада, което не се дължи на световните борси, където тя намалява, а заради неконтролирания внос от Украйна. За това предупреди по БНР Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Той подчерта, че цената е борсова и докато преди седмица е имало пик с цена около 400 евро на тон, то сега е 340 евро на тон на международните борси.

Зърнопроизводителят потвърди, че по време на жътва се случват спекулации и съобщи колко струва сделка с украинско зърно, след като мине през няколко комисионера през Унгария, Полша и други страни, докато стигне до България.

"Зърното, което идва тук, не знам какви сделки са, но след  украинския продавач следват 5-6-7 фирми комисионери. На украинския производител му плащат 200 долара на тон за слънчоглед. Тонът на нашите борси е над 1000 лева за тон, защото голяма част от българските търговци си напълниха складовете с украински слънчоглед. Това е натиск в цената, защото нашият слънчоглед ще излезе след две седмици. Себестойността и тук е висока, а те напазаруваха от чужда държава, която не е в Европейския съюз“, коментира Костадинов. 

Той напомни, че в България зърнопроизводителите имат много ограничения и произвеждат скъп продукт.

„Но тук се вкарва слънчоглед, който не знаем как е производен, с какви препарати, дали идва от замърсен район. Българската агенция за безопасност на храните няма протокол за влизащи количества зърнени култури. Държавата или не съумява да контролира, или нарочно бездейства, като така унищожава собственото си производство", е мнението на председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите, който се надява, че заради липса на проверки от БАБХ поне да няма проблеми от здравословен характер.

Костадинов посочи, че само през последния месец има внесени около 200 хиляди тона слънчоглед, а има информация за сделки за още 300 хиляди тона. „Добре, държавата си получава ДДС, но за 10 млн. лева ДДС да смачкаш цял бранш – това е недопустимо“, не пести критиката си земеделецът.

Той се закани, че ако държавата продължи да бездейства, зърнопроизводителите „ще блокират границата и такива канали", които той нарече нелегални.

Костадинов напомни, че при вноса на зърно от Украйна не се плащат тол такси, докато местните производители се съобразяват с европейските изисквания за „зелена архитектура“ и агроекология.

Председателят на НАЗ заяви, че за проблема е информирано земеделското министерство, но резултат досега няма.

"Тази година реколтата няма да е като миналогодишната, когато отчетохме рекорд по производство на пшеница. Тази година добивите са с 20% по-ниски – 6 млн. тона, а миналата бяха 7,5 млн. тона. Но като цяло годината е добра, след като България нормално произвежда около 4-5 млн. тона зърно“, коментира Костадин Костадинов.

Той подчерта, че пшеницата, която се произвежда тази година, е с висока себестойност.

Костадинов съобщи, че общият разход за един декар пшеница миналата година е около 120 лева, а тази година е 300 лева. Причините, по думите му, са заради цената на торовете, която се е вдигнала три-четири пъти, заради цените на препарати, семена, заради консумативите, горивото, заради анексирането на заплатите на работниците при повишената инфлация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:52 | 14.09.22 г.
fallback