fallback

Предсрочни избори или ново правителство в този парламент?

Може да се получи така, че трите партии, управлявали досега, да се молят на Стефан Янев, когото са изгонили преди, коментира социолог

11:07 | 24.06.22 г.

Премиерът в оставка Кирил Петков ще подаде оставката на правителството в понеделник сутринта, след като 123 депутати в Народното събрание подкрепиха вота на недоверие срещу кабинета. Предсрочни избори или ново правителство в рамките на този парламент очаква България, коментират политолози и социолози.

"Не виждам друга опция освен предсрочни избори, защото вариантите за съставяне на кабинет в това Народно събрание са в сферата на теорията. Евентуалният нов парламент ще бъде също толкова фрагментиран, колкото е сегашният.  Много трудно ще се състави кабинет, а тази невъзможност ни въвлича в спирала от предсрочни избори", заяви политологът Светлин Тачев пред Bulgaria ON AIR.

Социологът Юлий Павлов посочи, че сегашната тройна коалиция в следващия парламент ще има най-вероятно още по-малко депутати. 

"ГЕРБ може да качи малко резултата, а ДПС - да си го запази. Заедно те да имат също около 100 депутати. За да се състави някаква управленска коалиция, тя трябва да бъде около тези два центъра - тройната коалиция или ГЕРБ и ДПС. Нещата ще са в ръцете на останалите депутати, които ще бъдат разпределени между "Възраждане" и партията на Стефан Янев, евентуално", прогнозира той. По думите му ще се получи така, че трите партии, които са управлявали досега, ще се молят на Янев, когото са изгонили преди това.

"С какво ще е по-добра една четворна коалиция, в която вместо ИТН ще е "Български възход" на Янев? Едни предсрочни избори няма да подобрят картината, съставянето на правителство ще бъде по-трудно, а дори може и да е невъзможно. Много по-добре е да се направи правителство в този кабинет", настоя социологът.

За съставяне на кабинет в рамките на това НС има две опции, отбеляза Тачев. "Първата опция е "Продължаваме промяната", "Демократична България" и БСП да търсят подкрепа от отцепилите се депутати от ИТН, както и от още депутати. Вторият вариант е да се прави правителство на спасението, с къс мандат, между формациите от сегашното управление с партии от опозицията", посочи той.  

И добави, че ако влезем в спирала от предсрочни избори, избирателната активност ще намалява.

"Нека не забравяме, че ни чакат 3-4 месеца еднолично управление на Румен Радев. Поведението на Петков и Василев не е на хора, които ще търсят подкрепа в това НС от всички политически сили. То е поведение на хора, които са в предизборна кампания. Ясно е, че ако предложат правителство с премиер Кирил Петков, шансът то да мине е нулев", смята Павлов.

Според него, ако хартиената бюлетина се върне като вариант за гласуване, избирателната активност ще се повиши при всички положения.  

Събеседниците коментираха и напрежението и критиките по оста Петков - Радев.

"Кризата между двамата я има. От изказванията на Радев, който е доста обран в последно време по отношение на политическата ситуация у нас, си личи нежелание за предсрочни избори и съставяне на кабинет от него. Това означава, че той ще поеме ролята на човек, който управлява по време на редица кризи", каза политологът.

Социологът обърна внимание, че Радев разкритикува "пазаруването на депутати", но и корупционния модел на ГЕРБ. И подчерта, че е ясно, че третият вариант са именно изборите.

"В 47-ото Народно събрание няма ясно мнозинство, което да успокои страната след падането на правителството. Правителство в настоящия парламент изглежда като мисия невъзможна и това ни изпраща на избори през есента". Това каза по БНР Елена Дариева от агенция "Насока". Тя уточни, че пъзелът, който ще трябва да се подреди след предсрочния вот, изглежда не по-малко сложен от днешния:

"Изборите през есента няма да излъчат ясно мнозинство. ... В по-силна позиция в предизборната надпревара влизат "Продължаваме промяната", тъй като от партия, която не можеше да се справи с множеството кризи, в момента са със статут на жертва на статуквото. На "Демократична България", заедно с ПП, им нарастват шансовете за добър изборен резултат. ГЕРБ се утвърди като национална партия със стабилни структури и електорат. ДПС също имат ясен електорат и стабилно представителство. БСП е в трудна ситуация. Тя със сигурност не иска да ходи на избори. ... Ерозията, която се наблюдава от пролетта при "Има такъв народ" не предполага нищо добро в електорален план за тази формация", коментира анализаторът.

Партията на Стефан Янев "Български възход" получава благоприятни данни от последните социологически проучвания, посочи Дариева.

"Възраждане" беше във възходящ тренд, но тепърва ще трябва да обясни на избирателите си един протест, на който бяха рамо до рамо с поддръжниците на ДПС. Напускането на Елена Гунчева поставя много въпросителни. Тя изнася информация за комуникацията в партията и парламентарната група, която е доста нелицеприятна и стряскаща", коментира тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
fallback