fallback

Ще постигне ли парламентът временно програмно мнозинство?

Партиите и депутатите да направят компромиси в името на страната и хората, призоваха Борислав Великов и Красимир Премянов

11:48 | 14.06.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Според него е правилен ход да се търси подкрепа в парламента, но по думите му това е временно програмно мнозинство, което не може да издържи дълго. "Отцепилите се може би никога повече няма да влязат в парламента, това ще се отрази и на "Има такъв народ". Участват вече в три избора, там би трябвало да има по-добър подбор на кадрите. Неприятно е чувството да ти натякват, че ти си никой и в парламента трябва само да вдигаш ръка", посочи доц. Великов.

Той е на мнение, че въпросът е кой отстоява принципите и програмата, с която е влязъл в парламента – тези, които ще подкрепят програмата, с която са влезли, или другите, които са се оттеглили и за пореден път ще бламират правителството и ще се наложи да има нови предсрочни избори.

Бившият председател на парламента очаква до нови избори да се стигне до септември-октомври. По думите му от партия "Продължаваме промяната" ще бъдат най-малко наказани, ако сега проявят „необходимата интелигентност, направят програмно мнозинство и свършат 2-3 неща“.

„Политическите сили трябва да мислят повече за хората, по-малко за собствените си интереси. Тогава може би ще има напредък", съветва доц. Великов.

Красимир Премянов, който е бивш председател на ПГ на БСП и депутат във Великото народно събрание, припомни, че през годините политиците у нас са намирали сили да правят компромиси в името на по-важни цели.

"Избирането на президента Желев бе абсолютен компромис, правителството на Димитър Попов на практика беше голяма коалиция, Любен Беров... Имаше фигури от много голям мащаб. Не сме стигали до междуличностни обвинения. На този етап това не се получава", коментира той.

Премянов определи хоризонтът на това Народно събрание като много къс. "То трябва да мине на друг режим на работа – без летни отпуски, трябва да се приемат много закони“, заяви политикът. Според него задължително да се влезе в прагматичния дневен ред, да престанат атаките. Бившият депутат е убеден, че трябва да се направят компромиси, за да се осигурят 13 млрд. лева помощ в полза на България, които трябва да дойдат от Плана и отделно от оперативните програми.

„Политическите пристрастия трябва да се пренебрегнат, да се говори прагматично", съветва Премянов и определи като „най-разумно следващата пролет да се отиде на избори“.

Кои закони задължително трябва да се приемат, за да тръгнат проектите в Националния план за възстановяване и устойчивост? Кой ще поеме отговорност, ако не се промени бюджетната рамка за увеличаване на пенсиите и увеличаване на доходите? Кога политиците са свободни и независими? Какви хора трябва да влязат в следващия парламент?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:14 | 14.09.22 г.
fallback