fallback

Гроздан Караджов: "Продължаваме промяната" няма държавническо поведение

Вицепремиерът подаде оставка и отхвърли обвиненията, че е поискал милиарди за МРРБ, за да подкрепи актуализацията на бюджета

12:02 | 09.06.22 г. 1

Няма държавническо поведение в това управление и това се дължи на основния партньор - "Продължаваме промяната", заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие в оставка Гроздан Караджов. "Нещата се водят по несериозен, детски, лековат начин", категоричен беше той по време на брифинг, в който уточни какво се е случило в последните няколко дни и какво предизвика кризата в коалицията.

В бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се натрупа дефицит от 3,9 млрд. лева заради няколко фактора, включително и решения на Народното събрание, уточни Караджов и допълни, че е информирал своите колеги в правителството за рисковете от недостига на средства. Той отхвърли коментарите, че е поискал увеличаване на средствата за неговото министерство с актуализацията на бюджета.

Караджов изчете своето изявление пред Министерския съвет вчера (8 юни), с което е предупредил, че се формира системен риск за републиканската пътна мрежа с този недостиг, но не е поставял като условие отпускането на средствата като основание "Има такъв народ" (ИТН) да подкрепи актуализацията на бюджета.

Той разказа още, че министрите са получили програмата за заседанието на правителството минути преди началото и в ИТН са били изненадани, че е включено обсъждането на актуализацията на бюджета. По план въпросите около бюджета е трябвало да бъде дискутирани на коалиционен съвет няколко часа по-късно.

Според него това е "долен начин да ни злепоставят". За да не гласуват "против" и срещу социалните придобивки, предвидени в актуализацията на бюджета, министрите от партията са напуснали заседанието и не е имало никакви ултиматуми.

Караджов определи като "фалшиво оправдание" коментарите на премиера Кирил Петков, че ИТН се оттегля, защото искат да получат 3,9 млрд. лева, които да бъдат разплатени на съмнителни фирми.

Вицепремиерът, който вече депозира своята оставка, обясни, че с две решения на Народното събрание от МРРБ трябва да бъдат изплатени общо 2,4 млрд. лева по стари договори за строителство, част от които са завършени, а други - в процес на строителство. Това са средства, които не са планирани в бюджета на министерството през декември 2021 г., категоричен беше Караджов.

По време на брифинга той уточни, че е поискал тези пари да бъдат платени от централния бюджет с постановление на Министерския съвет и под контрола на Народното събрание.

Фактор, който формира недостига на средства в бюджета, е отказът на Министерството на финансите да бъдат заложени 500 млн. лева за строителството на АМ "Хемус" и още 500 млн. лева за скоростния път "Видин - Ботевград". Караджов коментира, че финансовият министър Асен Василев е посочил, че средства за магистралите ще бъдат предвидени в бюджета, когато има яснота около проблемите с ин хаус договорите.

Управляващите са обещали на местните власти допълнително и 500 млн. лева за ВиК проекти и общински пътища.

Заради недостига на средства под заплаха е изпълнението на "стотици проекти". Караджов разказа, че е имал критики по проекта за изграждането на тунел под Шипка, но е имало силна подкрепа за него от местната общност. Стойността на този проект е 300 млн. лева.  

Караджов заяви, че е дал цялата информация, която е налична в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), свързана с ин хаус поръчките, на премиера и на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Той беше категоричен, че МРРБ не подготвя начини за плащане на съмнителни фирми, за каквото коментираха от "Продължаваме промяната" преди ден. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:27 | 14.09.22 г.
fallback