Предсрочни избори не са нужни, дори са опасни в този момент, заяви депутатът от "Има такъв народ" Ива Митева пред Нова телевизия. Вчера лидерът на партията Слави Трифонов обяви, че напускат управляващата коалиция.
Митева смята, че трябва да се направи опит да се състави нов кабинет. "Ако искахме този премиер да остане, нямаше да изтеглим министрите си. Имаме проблем в самото управление - с премиера и с вицепремиера. Затова изтегляме министрите си. Омръзна ни на коалиционните съвети да не се случва нищо", каза тя.
В случай че се завърти рулетката с мандатите, Митева уточни, че ИТН няма да подкрепи правителство на "Продължаваме промяната".
"Друг мандат с ПП не смятам, че бихме подкрепили. Ако мандатът стигне до нас, ще опитаме. Ще търсим правителство на широкото съгласие. Втори мандат на ГЕРБ (мандатът, който ГЕРБ биха получили като втора по големина парламентарна група - бел. ред.) няма да подкрепим", обясни депутатът.
Според нея е било начертано споразумение, което е нарушавано и нищо от него не е изпълнявано.
"Правителство на малцинството на ИТН не е странно, когато доверието е изчерпано, когато сме реагирали остро, когато многократно сме реагирали и не сме били чути", каза Митева.
Тя коментира и значението на личностите, които стоят начело. "Казахме, че избираме А отбора, аз не виждам А отбора - никъде на нито един пост. Нека наистина да започнем да търсим А отбора и хората, които могат наистина да взимат решения и да се справят. И да престанем с празните приказки", апелира Митева.
Също в ефира на Нова телевизия зам.-председателят на НС от "Продължаваме промяната" Мирослав Иванов беше категоричен, че те ще се опитат да запазят кабинета, докато е възможно.
"Разчитаме на 12 гласа на разума. Защото пред това правителство стоят доста важни проблеми, които трябва да бъдат разрешени. За всички е ясно, че се намираме във времена на кризи и нямаме нужда от нова политическа криза, в която се намираше страната през цялата 2021 година", заяви пред Нова телевизия зам.-председателят на НС от ПП Мирослав Иванов.
"Ще работим, ако трябва при правителство на малцинството и ще внасяме проектозакони, които са в интерес на обществото. Тогава ще си проличи ясно, които депутати служат именно на обществото, а не на свои или чужди интереси".
Иванов коментира и евентуално предложение от лидера на ГЕРБ за подкрепа с необходимите 12 гласа. "Ние не правим тънки сделки. Тоест, ако някой каже „даваме ви 12 гласа срещу нещо” – ние няма да го направим. Ако те решат да подкрепят законопроектите, които внасяме – добре са дошли".
На въпрос какво би станало, ако ПП не получи подкрепа за правителство на малцинството и дали ще се опитат да създадат ново в друга конфигурация, той подчерта, че подобна стратегия имат по-скоро от ИТН. "Те все по-често последните месеци комуникират с ДПС и ГЕРБ - то е очевидно и в залата, очевидно е и при гласуванията. Ако се стигне до падане на правителството и ново завъртане на рулетката - отново ще предложим за премиер Кирил Петков, защото смятаме, че той се справя добре на този пост", категоричен беше той.
По думите му действията на колегите му от ИТН от началото на работата на правителството са показали напрежение и настойчивост нещата да се случват винаги по начина, по който те искат. "Това не е добър ход, когато си в коалиция", категоричен е Иванов. "Това тяхно поведение се засили през последните 6 месеца", допълни той.
Без парламента, който "Има такъв народ" де факто искат да хвърлят на боклука, ние не можем да направим реформите, коментира пред bTV министърът на иновациите Даниел Лорер.
По думите му ИТН отказват да поемат отговорност за пореден път. "Видяхме го миналото лято, виждаме го отново – като не ми харесва, си тръгвам, ама политиката не е шоу", заяви Лорер.
"Ние преминахме през огромни кризи – при COVID те не излязоха от правителството, защото нямаме здраве, инфлация - те не излязоха от правителството, защото имахме проблеми в енергетиката и заради цените на енергията, войната в Украйна - те не излязоха от правителството заради политиката ни към Украйна или към Русия. Решиха да излязат от правителството заради какво? Пътищата на България. Те искат колосална цифра от 6 млрд., които да бъдат изхарчени тази година за пътища и това е причината те да хвърлят България в хаос. Аз наистина недоумявам какво седи зад това", каза Лорер.
"Българският парламент решава българския бюджет, когато одобрихме бюджета за 2022 г., казахме ясно, че това е инвестиционен бюджет. Сегашната актуализация казваме ясно, че е за борба с кризата. Този парламент е жизнено необходим на България, за да можем да преодолеем кризата, за да можем да повишим пенсиите, след това да можем да продължим с енергийните мерки за бизнеса и за домакинствата. Не забравяйте, че идва и планът за възстановяване и устойчивост“, посочи още министърът.
"При ИТН наблюдаваме сценаристка динамика от самото начало и ако в началото ние давахме кредит на доверие, че това е техният стил, те така са свикнали да работят и ние можем да вървим напред, защото България има нужда от мнозинство, което да я тласка напред, с времето се оказа, че ИТН не желаят да работят по този начин", каза той.
Председателят на Народното събрание Никола Минчев заяви пред bTV, че очаква актуализацията на бюджета да бъде приета.
"В краткосрочен план ключово за нас и за страната е да бъде приета актуализацията на бюджета, защото в нея са антикризисните мерки, които сме анонсирали, увеличението на пенсиите. Фокусирани сме върху тази стъпка. В залата има 240 народни представители, всеки със своя съвест и свои убеждения. Затова смятам, че актуализацията на бюджета ще бъде приета", заяви той.
Минчев допълни, че в момента имат "ясни 109 гласа" в пленарната зала от ПП, БСП и ДБ и изрази очакване, че може отново да се стигне до мнозинство в залата, ако някои народни представители, които не са съгласни с политиката на своята формация, решат, че е време да действат не според партийната повеля.
По думите му разговори, водени в НС, показват, че не всички депутати от ИТН са съгласни с начина на действие, който лидерите на формацията предприемат.