fallback

Петър Ганев: Няма как мерките автоматично да ударят спирачка на инфлацията

Късият хоризонт не е полезен за икономиката, трябва да настъпи успокоение в бюджетната политика, посочи икономистът

10:47 | 01.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Трябва да има по-голяма финансова сигурност, а не на всеки три месеца да се променят правилата. Това мнение изрази по БНР старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев, според когото късият хоризонт не е полезен за икономиката и трябва да се върви към стабилност на бюджета въпреки високата инфлация.

„Покачването на цените ще продължи и огромна роля за това играят енергийните суровини. През лятото не се очертава пречупване и забавяне на инфлацията. Инфлационната спирала е въпрос, който стои пред цяла Европа“, посочи икономистът, който също така настоя „да не наливаме масло в огъня“.

„Влязохме в етап, в който едва ли не говорим за промени в бюджета на всеки три месеца заради някои от мерките, но този къс хоризонт не е много полезен за икономиката“, отбеляза Ганев. „Не може постоянно да сме в период на спешност, на среднощни коалиционните съвети, от които всички очакват бомбастични решения. Трябва да настъпи успокоение в бюджетната политика", посочи той.

По думите му проблемът е дали коалиционното мнозинство ще устои на предложенията за най-различни мерки, които в повечето случаи се свързват с разходи.

Според него трябва да се решат основни въпроси, свързани с промяна на пенсиите. Ганев се надява, че няма да се стигне до политически спорове за механизма на определяне на пенсиите.

Той смята, че не е време да се увеличава бюджетният дефицит и се съгласи с изказаното мнение на подуправителя на БНБ Калин Христов, за опасност от инфлационна спирала.

Икономистът прогнозира, че след намаляване на ДДС за хляба вероятно ще има по-ниски цени в началото, но изрази съмнение, че те ще се задържат за по-дълъг срок и потребителите след време могат да видят увеличение. Той очаква да има „безкрайни спорове“ доколко това е повлияно от чисто пазарни механизми или от по-ниската данъчна ставка.

Икономистът е на мнение, че голяма част от антикризисните мерки не влияят на конкретни цени, а са компенсиращи доходите на населението. "Мерките няма как автоматично да ударят спирачка на инфлацията", категоричен е Ганев.

Той смята, че има достатъчно време за приемане на актуализацията на бюджета до края на юни. "Като срокове и като обща рамка би трябвало да няма проблем. Това, което е по-интересно, е, дали в парламента всеки няма да започне за предлага нови неща, които отиват отвъд пакета. Всеки депутат, всяка парламентарна група може да започне да предлага нови неща, опозицията може да предлага нови неща", коментира икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 14.09.22 г.
fallback