Коалиционните партньори не са успели да вземат окончателно решение за антиинфлационните и антикризисни мерки. Това коментира пред медии депутатът от "Демократична България' Георги Ганев на излизане след срещата на експертите, провела се в петък вечер в Министерството на финансите.
"Подкрепата за семейства с деца ще бъде приета. Подкрепата за пенсионерите, ще бъде приета – въпросът е точно в какъв вариант. 25-те стотинки за гориво изобщо не ги обсъждахме", посочи Ганев, като допълни, че очакването е държавният бюджет да има достатъчно резерви, за да покрие мерките, които са на стойност между 1,5 - 2 млрд. лв.
Сред основните теми, които са били обсъждани на заседанието, е било приемането на България в еврозоната.
По-рано през деня в петък финансовият министър Асен Василев заяви, че индикативната дата за приемане на еврото в България остава 1 януари 2024 г.
„Националният план за въвеждане на еврото е наличен от 5 юли миналата година, когато беше публикуван за обществено обсъждане. Към него са направени някои технически бележки относно сроковете, които обаче не са свързани с датата на въвеждане на единната валута“, обясни Василев по време на петъчния парламентарен контрол.
Ганев потвърди думите на ресорния министър.
"Датата за приемане на еврото остава 1 януари 2024 г. Страната ни изрично ще трябва да поиска доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за готовността на България за приемане на еврото. Той трябва да бъде готов горе-долу май 2023 г.", посочи депутатът.