„България внася около 80% от плодовете и зеленчуците си и то от страни като Испания и Португалия, които са на повече от 3 хил. км разстояние. Знаем какво става с поскъпването на горивото и при това положение трябва да се насочим към по-къси вериги за доставки, повече свежи зеленчуци от местни производители“, посочи той.
Огнян Боюклиев смята, че държавата трябва да стимулира местните производители, включително и за износ. „България е износител на зърно и това което се опитаха да направят – стопиране на износа, е голяма грешка. Трябва да се направи точно обратното – да се стимулира износът, защото идва нова реколта и когато производителите продадат зърното, те ще могат да вложат в новата реколта. Ние вече не сме затворена икономика, а част от свободния пазар“, категоричен е ученият.
Доц. Боюклиев даде пример със страни като Франция, където не снижават изкуствено цените, а предлагат ваучери на групи с ниски доходи, с които те могат да си закупят определени категории храни от магазините. „Това е нещо нормално, което се прави точно за целеви групи, но за съжаление в България нямаме добра статистика и администрация, за да го осъществим. Трябва да има по-добра социална, земеделска и икономическа политика“, съветва той и даде пример с опита на Гърция.
Според него е много трудно да се прецени доколко ще поскъпнат зърнени продукти като пшеницата, слънчогледа или царевицата, тъй като не е ясно кога ще приключи войната. „В момента се използват материали, закупени на по-ниски цени преди войната. Сега обаче предстои навлизането на друга реколта и цените ще са съвсем други“, подчерта той.
Кои са трите възможни сценария на Института за икономически изследвания към БАН при продължаваща война в Украйна? Ще има ли европейска помощ с таван на цените при пазарна икономика в продоволствената криза?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.