Българските компании „ТЕРЕМ“ и „Авионамс“ да помогнат с ремонт на тежка бойна техника на Украйна е поискал украинският президент Володимир Зеленски по време на срещата си с Кирил Петков, съобщи българският премиер след разговора.
„Лично ще представя искането на коалиционен съвет и се надявам да бъде одобрено следващата седмица от парламента като „военно-техническа помощ", допълни той в Киев. След това ще дам задача на министъра на отбраната да организира тази помощ, обясни Петков.
Освен това България ще улесни износа на украинска електроенергия. „Това ще ни даде добра възможност за допълнителна електроенергия. България ще е повече от щастлива да направи Варна логистична база и да дистрибутира зърното, което не можете да изнесете през вашите пристанища. България може да е инструмент в подкрепа на Украйна в енергийната сигурност, като използва Трансбалканския газопровод и може да предоставя газ през терминалите от Гърция и Турци. Това ще даде и за двете държави по-ниски разходи“, каза премиерът.
„Това е много важно за Украйна, убеден съм, че такова сътрудничество ще бъде изгодно за българските компании и за българската икономика, а за нас е много важно качеството и сроковете", поясни украинският държавен глава по време на съвместната пресконференция след срещата. Петков благодари и за поканата България да участва във възстановяването на Украйна и за предложението на Зеленски да помогне на българския кораб (б. ред. „Рожен“) да се прибере. Той спомена, че Киев вече има организиран план за връщането на моряците ни в родината им. „Сега започва нелесна операция, има мини и други проблеми, но техният министър на инфраструктурата се зае лично да помогне на нашия кораб да се върне у нас", коментира Петков.
„Вашето искане за военно-техническа помощ по отношение на реконструкцията и ремонта на тежки машини в български фабрики ще бъде добра възможност за Украйна и добра възможност за България да направи този ремонт за Украйна. Много е важно за България Украйна да вижда ясен път към ЕС, време е за нас да кажем това е мястото, към което Украйна принадлежи – европейското семейство“, добави Петков.
България е предложила на Киев да доставя газ от терминалите за втечнен газ от Гърция и Турция чрез Трансбалканския поток, като това даде на двете държави допълнителен приток на гориво, посочи Петков. „Ако използваме терминалите на втечнен газ не само за 1 или 2 млрд. куб. м, а за 20 млрд. куб. м, цената, на която и Украйна и България може да купува, ще бъде много по-изгодна“, добави българският премиер.
Запитан след встъпителните думи дали Киев ще гледа на България като на приятелска държава, ако страната ни все пак реши да не доставя военна техника на Украйна, Зеленски отговори категорично положително, като поясни, че всеки помага по различен начин, а страната ни последователно е показала, че е приятел на Украйна. „България е сред дружеските страни на Украйна. Тя може да помага за санкциите срещу Русия, за ремонта на военна техника и членството на Украйна в ЕС. Затова мисля, че има с какво и с кого да се гордеете", изтъкна украинският президент.