Скандално е война и военни престъпления да се разглеждат като електорална тема, що се отнася до българската помощ за Украйна. Дребните електорални сметки са краткосрочни и без хоризонт. Те не могат да се поставят пред големите избори, които България е направила. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria преподавателят по политически науки проф. Анна Кръстева.
„Това показва липса на политическа отговорност, защото политиците не могат да управляват, четейки резултати от социологически проучвания, категорична е проф. Кръстева.
По думите ѝ такова електорално инженерство е в ярък контраст с демократични принципи и с европейски ангажименти на България като пълноправен член на ЕС и предизвиква неудовлетвореност от страна на българските граждани.
Според нея в момента все още няма готовност за ембарго върху петрола, но изключително много европейски държави се готвят за него и това също трябва да е сигнал за нашите политици.
„Нашите политици трудно се ориентират в европейския и глобален контекст, но има едно ядро в коалицията, което иска динамичен и адекватен отговор. Вървящите в различни посоки колела на коалицията в момента я спъват. Но България е в 21-и век и иска да остане там с ценностите и евроатлантическите и геополитическите си ангажименти”, смята проф. Кръстева.
Постави ли българската помощ за Украйна разделителната линия в стабилността на управляващата коалиция? Има ли риск България да изпадне в изолация от партньорите си от ЕС и НАТО? Остават ли лидерските коридори за обмен след срещата на 40 съюзнически държави в американската военна база „Рамщайн“? Ще стане ли Жан-Люк Меланшон следващият премиер след парламентарните избори във Франция през юни? Какво предстои пред Франция и ЕС след преизбирането на Макрон? Ще влязат ли Финландия и Швеция в НАТО?
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.