fallback

Правителството ще се концентрира над антикризисни мерки за храните

Фокусът ще бъде върху сектори, върху които има инфлационен натиск, коментира вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев

13:15 | 19.04.22 г. 1

Новият антикризисен пакет, подготвян от правителството, ще бъде насочен към сферите с най-голям инфлационен натиск, а именно - хранителния сектор, а впоследствие и металите. Това анонсира пред журналисти вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. Той посочи, че благодарение на предприетите мерки натискът в енергетиката е намалял - цената на електроенергията за домакинствата е на нивото от миналото лято, ръстът в цената на горивата е ограничен и т.н.

Вицепремиерът уточни още, че в понеделник (18 април) е имало коалиционен съвет, по време на който в "конструктивен диалог" са дискутирани мерки за намаляване на данък добавена стойност (ДДС) за родни производители и на стоки с регулирани цени, както и отпадане на данъка върху цената на хляба.

Василев лично е против диференцирани ставки за ДДС, защото винаги изниква въпросът как и защо са подбрани различните стоки, а от друга страна по думите му опитът показва, че мярката реално не стига до крайния потребител. Предложението за намаляване на данъка за регулирани пазари избягва втория проблем, уточни още вицепремиерът. 

С регулирани цени например е електроенергията и топлоенергията за бита, както и ВиК услугите, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

До 1-2 седмици ще бъде изготвен и самият антикризисен пакет, като през следващите дни ще се правят обобщения, анализи и изчисления. Ще се провери дали не се нарушават европейски регламенти и нужни ли са законодателни промени. Вицепремиерът очаква пакетът да бъде готов преди актуализацията на бюджета.

При актуализацията на бюджета засега няма да бъдат правени промени в основните параметри - нито по отношение на лимита по дълга, нито по отношение на промяната на минималната работна заплата, коментира още той. Плоският данък няма да бъде променян, категоричен беше още финансовият министър.

Асен Василев обясни и временното понижение на фискалния резерв с изкупуване на дълг за 2,7 млрд. лева. С приходите от данъци резервът е допълнен и към 18 април е в размер на 8,2 млрд. лева. Това е нормална операция, допълни още финансовият министър.

Той очаква професионализмът да надделее и да може да продължи да работи с председателя на парламентарната комисия по бюджет Любомир Каримански въпреки нападките, които се отправиха от двете страни покрай кандидатурата на депутата от ИТН за управител на БНБ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:07 | 13.09.22 г.
fallback