fallback

К. Колчев: Пазарите игнорираха, преоцениха и отписаха всичко, свързано с Русия

През следващите десет години ще имаме малко по-висока инфлация от нормалното, докато се абсорбира паричната маса в оборота, посочи финансистът

12:11 | 15.04.22 г.

Според него преди войната в Украйна са съвпаднали две събития, усилвайки негативния тренд на пазарите, който на този етап вече е спрял. „Федералният резерв обяви, че ще има по-агресивна политика спрямо лихвите и вече започна да ги вдига, но това, което изненада пазарите през януари, е след като и Европейската централна банка неочаквано заяви, че ще започне да вдига лихвите рязко“, коментира финансистът.

Колчев напомни, че преди това председателят на ЕЦБ Кристин Лагард твърдеше, че поне тази година това няма да се случи. „Това дръпна европейския пазар надолу. Войната на свой ред дръпна всички пазари надолу, освен тези на петрола и златото“, посочи той, но потвърди, че новините в Европа и САЩ са добри, що се отнася до корпоративните новини.

Колчев отбеляза, че динамиката на пазара се движи от новини дали ще има споразумение между Русия и Украйна, и така ще е, докато войната не приключи.

Финансистът смята, че руската икономика е издръжлива, но със сигурност там ще пострада средната класа и малко по-заможните хора. „Парите на най-богатите не са в Русия. Те отдавна са изнесени и скрити по офшорни компании“, каза той, но допълни, че изтеглянето на западните компании от Русия в дългосрочен план ще се отрази много негативно на икономиката ѝ, защото ще бъде отрязан достъпът до технологии, какъвто имаше през инвестициите.

По думите му Русия е изолирана тотално и всички я сочат с пръст. „Русия е демонизирана в момента на базата на това, което се случва в Украйна, което не е добре за глобалната икономика и тя също ще търпи щети от създалата се ситуация“, очаква финансистът.

По отношение на инфлацията Камен Колчев посочи, че изтеглянето на ликвидност от пазара е основното лекарство за намаляване на инфлацията.

„Проблемът е, че от 2007-2008 година насам, откакто фалира Lehman Brothers, се напечатаха и пуснаха в обращение огромно количество пари през т. нар. помощи за банките и ще мине много време, преди тези пари да бъдат изтеглени от оборота, за да може да се усети наистина затягане на паричния оборот и оттам намаляване на ръста на цените. Трябва да изчакаме година, година и половина ръст на лихвите с няколко поредни повишения и от Фед, и от ЕЦБ, за да видим реален ефект”, подчерта Колчев и допълни, че очакванията му са през следващите десет години да имаме малко по-висока инфлация от нормалното, което ще абсорбира тази парична маса в оборота.

Ще изчезне ли руският петрол от пазара? Може ли Иран да компенсира руския петрол? Защо държавата задържа парите на пътно-строителните фирми? Има ли ефективни резултати от управлението на четворната коалиция? Може ли да се администрира евентуално намаляване на ДДС? Дошло ли и времето за диференцирани ДДС ставки? Успяха ли малките компании да намерят пътя към БФБ?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:38 | 12.09.22 г.
fallback