Представители на пътностроителните фирми излязоха на протест пред Народното събрание днес с настояване да им бъдат изплатени дължимите суми за извършена дейност. От фирмите заявиха, че от една година стоят без възлагане и без средства, предава БНР.
"От една година чакаме парите, все ни обещават, само проверки, провериха всичко и пак". "Имаме направени пътища, а не е платено", коментират протестиращите.
Протестът, организиран от Българската браншова камара "Пътища", е с искане да им бъдат изплатени дължимите от държавата над 1,1 млрд. лв. за извършени дейности. Дължимите суми са за периода до 31 декември миналата година, като основната част от тях са от миналата пролет, когато пътната агенция спря да възлага дейности.
„Днес се надяваме предложението за моментално плащане на над 600 млн. лв. към строителните фирми да мине през правна комисия. Това е 50% от парите, които им се дължат", заяви премиерът Кирил Петков в началото на днешното заседание на Министерския съвет.
Той подчерта, че останалите 50% ще минат за одобрение през експертна комисия, за да се установи дали средствата са похарчени правомерно и да се одобрят след това.
„Ако тези 600 млн. минат през зала утре, ще бъдат готови за отпускане и ремонтните фирми ще започнат работа веднага", каза премиерът.
Още вчера премиерът Кирил Петков обяви, че са предложили на коалиционните си партньори да бъдат разплатени половината от дължимите пари на строителните фирми, а останалите 50% ще трябва да минат през парламентарен отчет.
Решението трябва да се гласува в четвъртък. Подобно предложение беше внесено в парламента миналата седмица, но решението на два пъти беше отлагано, което предизвика и недоволството на пътния бранш.
Причината за днешния протест е отказът на парламента да гласува предложеното от регионалното министерство и внесено от депутати решение, което да даде възможност да започне решаването на проблемите в сектора, коментира за БТА председателят на Управителния съвет на Българската браншова камара "Пътища" Стефан Чайков.