fallback

Европейската прокуратура разследва 98 случая в България с щети за 427 млн. евро

Към 31 декември 2021 г. е повдигнато едно обвинение, няма конфискувано имущество, сочи годишният доклад на институцията

13:57 | 24.03.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Европейската прокуратура разследва 98 случая, свързани със съмнения за злоупотреба с европейски средства в България, сочи първият годишен доклад на институцията, представен днес.

Вероятните щети от тези случаи за бюджета на Европейския съвет (ЕС) се оценяват на 427 млн. евро. Към 31 декември 2021 г. е повдигнато едно обвинение, няма конфискувано имущество.

Българските власти са подали 237 сигнала до Европейската прокуратура, а европейски институции - 12. Има и 17 сигнала от частни лица. Общият брой на получените сигнали за България е 273.

В първия си годишен доклад Европейската прокуратура дава отчет за първите седем месеца от своята оперативна дейност. За първи път се споделят статистически данни за нейните разследвания по държави, вид престъпления, конфискации, брой обвинения и други ключови данни.

Към 31 декември 2021 г. Европрокуратурата е обработила 2832 сигнала за престъпления. От 1 юни 2021 са започнати 576 разследвания, а към края на годината активните разследвания са общо 515. Прогнозните щети по тях се оценяват на 5,4 млрд. евро.

Реализираните конфискации са на стойност 147,3 млн. евро, което е три пъти повече от бюджета на Европейската прокуратура за 2021 г.

Назначени са 95 европейски делегирани прокурори, работещи в 35 служби на Европейската прокуратура в 22-те участващи държави членки. В България те са 7.

Европейската прокуратура се фокусира върху сложни, трансгранични разследвания на сложни икономически и финансови престъпления, по-конкретно когато е замесена тежка организирана престъпност. Тя разследва измами, включващи средства на ЕС на стойност над 10 хил. евро, и трансгранични измами с ДДС с щети над 10 млн. евро.

От 515 активни разследвания към края на годината най-честите видове престъпления, засягащи бюджета на ЕС, са измамите с разходи, които не са свързани с обществени поръчки (31,8%) - при тях се използват неверни или непълни изявления или документи, често срещани при земеделските субсидии.

Измамите с приходи от ДДС формират 17,6% от разследванията, а тези с приходи без ДДС - 13,4%. Измамите с разходи за обществени поръчки отговарят за 11,2% - при тях се използват фалшиви, неверни или непълни изявления или документи, главно в програми за строителство, отпадъци, технологии и човешки ресурси.

Разследванията, свързани с активна или пасивна корупция на държавни служители, са 4%.

"Европейски не може да означава слаб! Европейската прокуратура е много мощен инструмент за защита на разходите и приходите на бюджета на ЕС чрез наказателно право... Вградена в националните съдебни системи на 22-те участващи държави членки, Европейската прокуратура е на първата линия на защита на върховенството на закона в ЕС. Първите седем месеца от нашата дейност показаха поне едно нещо: ако сме възпрепятствани в упражняването на нашата компетентност, защитата на бюджета на ЕС е заложена на карта", коментира доклада Лаура Кьовеши, главен прокурор на Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:09 | 14.09.22 г.
fallback