fallback

Съби Събев: България трябва да изпрати и военна помощ към Украйна

НАТО може да премине и към постоянно присъствие на съюзни контингенти на територията на източните държави, заяви първият български представител в алианса

14:09 | 24.03.22 г. 31

България трябва да изпрати не само хуманитарна, но и военна помощ към Украйна, за да не ерозира доверието към България като член на НАТО. Това мнение изрази в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria ген. Съби Събев, първият български представител в НАТО.

Според него винаги има риск от ескалация на военната криза извън пределите на Украйна и ако алиансът бъде въвлечен, не е изключено конфликтът да ескалира в ядрен.

„Предстоят промени в европейската архитектура за сигурност, както и приемане на нова стратегическа концепция на НАТО за засилване на възпиращия потенциал на алианса. Източният фланг безспорно трябва да се подсили“, коментира той по повод извънредната среща на НАТО, както и срещите на Г-7 и ЕС днес.

Относно позицията на България да не изпраща военна помощ за Украйна ген. Събев смята, че в позицията на всяка страна може да има еволюция.

"Когато целият алианс е солидарен и изпраща военна помощ, България да се дистанцира – това ще има своето отражение върху имиджа на страната ни и върху доверието към нас като съюзник в НАТО. Много сериозно трябва да помислят нашите управляващи дали трябва да продължат с тази политика или да я променят", настоява ген. Събев.  

Той предупреди, че винаги има риск от ескалация на кризата извън Украйна. „Русия се закани, че всякакви конвои, пристигащи с военна помощ, ще бъдат обект на удари", посочи военният експерт.

Събев напомни, че НАТО се ангажира да не допусне конфликтът да излиза извън границите на Украйна и да въвлече и алианса в него.

Той не изключи при създалото се напрежение, поддържано от Русия, да се премине и към постоянно присъствие на съюзни контингенти на територията на източните съюзни държави от НАТО. „Става дума за много по-усилени контингенти, способни да отблъснат незабавно една агресия, а не батальони бойни групи, които очевидно нямат способността да отблъснат една по-масирана агресия на Русия към страна от НАТО. Това военно присъствие ще бъде и сухопътно, и военноморско и въздушно“, заяви Съби Събев.

Генералът съобщи, че на срещата на Г-7 е предвидено преразглеждане на санкциите за Русия и вече са подготвени нови от страна на ЕС и САЩ. По думите му, целта е тяхната тежест да стане толкова голяма за Русия, че руското общество, "колкото и манипулирано да е от режима на Путин", да осъзнае последиците от конфликта и да предизвика смяна на политическия режим и прекратяване на военните действия в Украйна.

Кога ще се преструктурира Съветът за сигурност на ООН, за да поеме важната роля по опазване на мира? Ще одобри ли НАТО нова стратегическа концепция през юни в Мадрид? От какво зависи диалогът и преговорите между Русия и Украйна? Какви са загубите на руската армия до момента? Защо руски генерали са поставени под домашен арест?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:17 | 13.09.22 г.
fallback