fallback

Аптеките ще могат да предоставят помощни средства за хора с увреждания

Изискванията за търговците на дребно са да бъдат регистрирани в Изпълнителната агенция по лекарствата

15:40 | 24.03.22 г.

Има договорка и аптеките и дрогериите също да могат да предоставят на хората с увреждания помощни средства. Това съобщи управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Петко Салчев при изслушване в парламента на въпрос на "Има такъв народ", предава БТА.

Поводът за изслушването е, че от 1 юли тази година НЗОК започва да отговаря за отпускане, отчитане, контрол, заплащане и ремонт на помощни средства за хора с увреждания. 

Салчев обясни, че изискванията за търговците на дребно са да бъдат регистрирани в Изпълнителната агенция по лекарствата, а търговците на едро трябва отново да подадат своите документи, тъй като поради промяна в нормативната уредба търгът миналата година е бил прекратен. „Имам притеснения кои, как и дали ще се явят на търгове, но ние не може да накараме насила някой да се яви на търг“, коментира Салчев.   

Списъкът с помощни средства вече трябва да бъде осъвременяван всяка година, когато се пускат търговете, каза още той в отговор на въпрос от ГЕРБ-СДС. 

От "Продължаваме Промяната" поставиха въпроса за ремонта на медицинските изделия и протези, като посочиха, че досега заявленията са подавани в дирекциите за социално подпомагане, а сега – само в районните здравноосигурителни каси (РЗОК). 

„Това са възможностите на Здравната каса. Затова ще се стремим да електронизираме процеса за подаване на т.нар. искания за ремонт“, посочи Петко Салчев. Фирмите, които ще сключат с нас договор, след като потвърдим искането, те на място трябва да извършат или да получат, или да ремонтират съответното помощно средство. Самото разрешение и заплащането обаче се налага да бъде извършено в РЗОК, обясни той.

В отговор на въпрос на "Демократична България" за възможностите за доставка на помощни средства до дома на ползвателя Салчев каза, че в договорите за търговците на дребно е предвидена опцията на лежащо болните да бъдат предоставени на място, а на тези, които не могат да посетят офиса на търговеца, е предвидена опцията - от упълномощено лице.

Много скъпите помощни средства ще бъдат на централно наблюдение и ще се разглеждат от комисии, обясни още управителят на НЗОК.  

Салчев информира още, че НЗОК е дала задание на "Информационно обслужване" да се свържат системите на ЛКК/ТЕЛК със системата на НЗОК. Агенцията за хората с увреждания вече е прехвърлила цялата база данни на хората с увреждания към Здравната каса. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:55 | 14.09.22 г.
fallback