Русия официално предупреди България, че евентуални доставки на оръжия (включително и руско производство) за Украйна ще влошат още повече отношенията между двете държави.
„Бих искала да предупредя официалните български власти, че доставките на оръжия (включително от съветски произход) и бойни припаси за „украинските националисти едва ли ще добави оптимизъм към двустранния диалог, който сега и без това е влошен“, каза във втория от вече редовните седмични брифинги без присъствието на медии руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова. Видеото с изказването ѝ е качено в Telegram канала на дипломатическото представителство.
Коментарът ѝ вероятно е свързан с медийни публикации, че Словакия е готова веднага да предостави на Украйна своите зенитни ракетни комплекси С-300, но ако съюзниците от НАТО осигурят подходящ заместител.
Гостуващият в Братислава американски министър на отбраната Лойд Остин каза пред репортери, че няма какво да коментира по тази новина и че въпросът засяга НАТО. Според американски и европейски издания след призива на украинския президент Володимир Зеленски за затваряне небето над Украйна за руски самолети и ракети, включително С-300, двете страни от НАТО, които могат да помогнат са Словакия и България. Остин ще се срещне с премиера Кирил Петков в събота сутринта.
Дипломатът коментира и енергийните теми, подчертавайки, че „Русия винаги е била надежден гарант за енергийната сигурност от световно ниво. Ние високо ценим това реноме, макар че сме готови за сериозни противопоставяне в енергийната сфера“. Засега доставките на енергоносители в България се извършват непрекъснато и в пълен обем, уверява посланичката.
Коментирайки двустранните отношения, Митрофанова заяви, че отделни представители на местния елит прокрадвали тезата за необходимостта да се разграничи руския народ от президента Владимир Путин. На „тази нова теза на западната пропаганда“ тя противопостави факта, че на последните избори на 18 март 2018 г. Путин е получил 76,69% от гласовете, а сега подкрепата към държавния глава минавала 70%.
Според Митрофанова украинските власти неколкократно са се опитали да нанесат щети на ядрените обекти в страната. „Тези действия при пълна подкрепа от страна на САЩ и НАТО заплашват не само Русия, но и цялата европейска сигурност. Атаките срещу собствените си ядрени обекти става всъщност визитна картичка на украинските националисти“, коментира руската посланичка.
Тя повтори тезите на руската страна за развоя на войната, пояснявайки, че 14 март въоръжените сили на Украйна са нанесли удар по центъра на Донецк с използването на касетъчни бойни припаси, забранени от международното право. Ракетата е била свалена от силите на ПВО, благодарение на което са избегнати огромни човешки загуби. Въпреки това обаче 21 души са загинали, а 28 са сериозно ранени.
„На 16 март бойците на батальона „Азов“ са взривили сградата на драматичния театър в Мариупол. Те са задържали заложници в долните етажи на сградата, а горните са използвани за огневи точки. Руската авиация не е предприемала удари по наземни цели в Мариупол. Опитите да се обвини Русия за този удар е старателно подготвена провокация“, посочи още Митрофанова, пояснявайки също, че унищожаването на наемници на територията на Украйна ще продължи.
Междувременно бившият президент на Украйна Петро Порошенко (2014-2019 г.) поиска помощ от България във видеоразговор с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пише БГНЕС.
Порошенко заяви, че остава като командир на батальон в Украйна заради сериозната ситуация.
"Имаме нужда от повече оръжия, амуниции, ракети за противовъздушна отбрана. Имаме нужда от тях сега, не след две седмици или три седмици. Това е единственият инструмент да направим Русия слаба и да помогнем на Украйна да оцелее", каза Порошенко.
"Имаме много колебливо правителство, което не знае какво иска и затова ръководената от мен партия дори в опозиция е изключително твърда за незабавна подкрепа на Украйна. И ако това нещо влезе в парламента, ние ще го подкрепим на 100%, защото сега е война. Това трябва да бъде прекратено с надеждна отбрана", отговори Борисов.