Върху българското правителство ще се упражни допълнителен натиск за решаване на проблемите с Република Северна Македония (РСМ) в посока провеждане на междуправителствена конференция между македонското правителство и Европейската комисия. Това мнение изказа пред БНР историкът Войн Божинов, като уточни, че прогнозата му е в контекста на новата геополитическа ситуация в региона.
По думите му планираното посещение на външния ни министър Теодора Генчовска на 23 и 24 март ще бъде "едно договаряне на капитулацията на София пред Брюксел и Скопие".
Според него "българската върхушка" няма силите и моралната тежест да устои на натиска от Брюксел и Вашингтон.
„Аргументът основно е един, той беше валиден и преди началото на бойните действия в Украйна, а той е Балканите да бъдат затворени, образно казано, в Европейския съюз, за да се пресече зловредното влияние на Русия и Китай. Като вземем предвид случващото се в Украйна, този аргумент ще добива все по-голяма популярност сред нашите евроатлантически среди и сред някои от членовете на правителството и съставляващите го партии", коментира историкът.
Божинов дори смята, че темата за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС може да предизвика криза в българското правителство и да се стигне до разпад на управляващата коалиция.
"Положението на правителството при едно негативно стечение на обстоятелствата, наричам го така, защото за мен пропускането на РСМ в този етап на отношения между София и Скопие е изключителна грешка, имайки предвид и икономическата криза, правителството стъпва върху плаващи пясъци", предупреди Войн Божинов. Той е категоричен, че това засяга националното самочувствие на българите по македонския въпрос и смята, че ще има обществено недоволство.
Той отчете, че българската позиция се промени рязко в последните месеци в ущърб на България.
„Отиваме към вписване на българите в Конституцията на Северна Македония като „държавотворен народ“ и практически признаваме, че българи и северни македонци са две различни неща, и това е стратегическа грешка с тежки последствия за нашата историческа памет. Българите ще бъдат признати в едно с хървати, словенци, черногорци, за да се отнеме общественият ефект от това решение“, заяви той.
Войн Божинов посочи, че президентът Румен Радев, БСП и „Има такъв народ“ имат по-балансирана позиция, но смята, че всичко зависи от отношенията с правителството, които „за никого не е тайна, че са обтегнати“. Той се надява, че няма да се стигне до война на институциите.
По думите му членството на РСМ и Албания, в което двете страни вървят в пакет, поставя фундаментален цивилизационен въпрос пред ЕС: Дали Евросъюзът е съюз на християнски държави и християнски ценности, или обединение тип алианс, както се налага от брюкселската администрация.
Той смята, че ако мюсюлманска страна като Албания може да бъде приета в ЕС, то Турция получава много сериозен аргумент. Според него това отваря възможности и пред Косово, която може да е втората мюсюлманска държава в ЕС.
Божинов подчерта, че темата е изключително деликатна и ще постави на изпитание Европейската комисия.