fallback

Експерт: Има достатъчно пшеница, но държавата не може да се разчита на свободния пазар

Нормално е първо да бъде напълнен Държавният резерв, посочи Филип Ромбаут, съсобственик и председател на борда на директорите на „Агрополихим”

20:14 | 11.03.22 г.

В България има достатъчно пшеница, но сме в криза и правилата трябва да се променят драстично – държавата не може да се разчита на свободния пазар. Нормално е първо да бъде напълнен Държавният резерв. Този коментар в в "Bloomberg TV Интервю" направи Филип Ромбаут, съсобственик и председател на борда на директорите на „Агрополихим”.

„Бях много изненадан, че Държавният резерв беше празен. Цените на пшеницата ще станат много високи и селскостопанските производители ще искат да продават. Но парите не са най-важното. Пшеницата може да се изтъргува срещу суровини, като тор, петрол и всичко, от което има нужда България ”, посочи Филип Ромбаут.

Според него „пшеницата е валутата на всички валути“.

Председател на борда на директорите на „Агрополихим” разкри, че компанията вече води преговори с държави за амоняк в замяна на пшеница. Той е на мнение, че това може да се приложи и от държавата.

Филип Ромбаут съобщи, че вносът на амоняк от Русия е преустановен, но благодарение на договори  с Алжир, Египет и Катар, „Агрополихим” продължава да работи.

„Цените на торовете се покачиха значително заради по-скъпите газ и амоняк, но въпреки това съм против да има субсидии“, заяви предприемачът.

Той прогнозира, че при цена на пшеницата от 350-400 евро и при подходящи метеорологични условия, зърнопроизводителите ще имат от два до три пъти по-голям марж на декар, отколкото в нормална година.

По думите му, цената на пшеницата в момента е 400 евро/тон, защото има все още малка надежда в пазара, че войната ще спре и ще има реколта от Украйна. Филип Ромбаут очаква, че цената ѝ може да стигне и до 700 евро, ако войната не спре до 2-3 месеца.

„Зърнопроизводителите няма от какво да се оплакват”, смята той и отбеляза, че те са осъзнали, че при тези цени на пшеницата може да си позволят да закупят нужното им количество торове, без да си спестят наторяването, и пак „ще имат три пъти повече печалба от преди”.

„Само вчера в „Агрополихим” сме получили запитвания от пет държави за 700 хиляди тона амониев нитрат. Сега проблемът вече не е във високите цени на торовете, а в недостига им, защото някои от най-големите заводи спряха производство“, посочи Ромбаут.

За него обаче е важно първо да са подсигурени българските зърнопроизводители и затова подкрепя държавата да спре износа на торове.

Какви са рисковете за ЕС, ако спре руският газ и нефт, задава ли се криза на пазара на слънчоглед и олио и дали зърното може да се превърне в геополитическо оръжие, може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Bloomberg TV Интервю" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
fallback