Заради войната в Украйна българският туризъм е изправен пред реална опасност да загуби около половин милион туристи през тази година. Министерството на туризма вече занижи прогнозата си за броя на туристите у нас през лятото. Неблагоприятни фактори продължават да са пандемията, високите цени на енергията и войната в Украйна.
На фона на последиците от пандемията и войната в Украйна, държавата активно обсъжда мерки за подкрепа на туризма в следващите месеци.
По данни, цитирани от министъра на туризма Христо Проданов, около 350-400 хиляди организирани туристи от Русия няма да дойдат в България. Ето защо министерството предвижда да пренасочи средствата, предвидени за реклама на пазарите в Украйна и Русия, към съседните ни държави Северна Македония, Румъния и Сърбия. В момента се обсъждат и начини за привличане на туристи от Германия и други страни, които да компенсират спадовете.
Социалният министър Георги Гьоков съобщи, че украинските граждани у нас ще получават статут по ускорена процедура до един месец, за да могат да останат и да работят в страната ни. А хотелиерите, които приютяват украински бежанци в своите бази, ще получават държавна помощ от 40 лв. на бежанец за ден престой. За да се избегнат евентуални злоупотреби с помощите, е необходимо бежанците да бъдат регистрирани у нас. От своя страна, държавата ще следи стриктно за икономичното и прозрачно харчене на средствата, е заявката на властите.
Според Илин Димитров, председател на комисията по туризъм в Народното събрание, през последните три години руските туристи представляват несъществена част от почиващите в България - през миналата година те са едва 10 хиляди. „Проблемът е, че украинският пазар представляваше няколкостотин хиляди души. Когато комбинираме Русия, Украйна, Беларус, Молдова и най-вероятно и Румъния, то картината става доста зловеща и сме в реална опасност да загубим около половин милион туристи", коментира той.
„Мястото на бежанците може да бъде в хотелите само временно и то като хуманитарна помощ. Това е несвойствена за туризма дейност“, коментира пред bTV Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
Той припомни решението на правителството, че всеки, който получи статут на бежанец, ще получава по 40 лв. дневно и допълни, че за едно 4-членно семейство означава 2400 лв. месечно, с които по думите му спокойно може да се наеме квартира.
Има обаче сигнали, че хората умишлено завишават цените на наемите, възползвайки се от ситуацията. „Има квартири от 150 евро до 350 евро. Тези, които искат, ще намерят, защото има конкуренция“, допълни Румен Драганов.
Той отново заяви, че мястото на бежанците не е в хотелите и има достатъчно бази, където могат да бъдат настанени. Има и много доброволци, които предоставят апартаменти и които не искат пари. По думите му българският туризъм е стабилен и не очаква сътресения. Очакванията са да има повече туристи това лято в сравнение с миналото.
Управление на криза означава да можеш много бързо да се справиш с това, което се случва, без да спират всички други процеси. А ние наблюдаваме обратното - парализиране на останалите теми и сектори, коментира пред БНТ Поли Карастоянова, от Националния борд по туризъм.
Според нея 40 лв. на бежанец на ден не е форма на подкрепа и печалба за туристическия сектор, не е инструмент, с който се постигат бизнес резултати. Това е само решение за подкрепа на хора и човешки съдби, посочи Карастоянова.
Нека не се опитваме от единия джоб на държавата да прехвърлим пари в другия джоб на държавата, поиска тя. Отварянето на хотелската база в края на сезона е сложно усилие и бюджетът не е релевантен към реалните разходи, които хотелиерите вече правят, каза Карастоянова. Тя допълни, че не се знае какъв е бюджетът и каква ще е логистиката на схемата все още. По думите й българският туризъм се нуждае от преориентация - Гърция, Турция и съседни на нас пазари.