Според него през последните години износът е моторът на зърнопроизводството и потвърди, че в момента има високи външни цени на пшеница и има дефицит на зърно заради войната.
„Решенията на Консултативния съвет по зърното бяха в посока осигуряване на продоволствения суверенитет на държавата до реколта 2023 година. Държавата трябва да влезе на пазарен принцип, за да осигури количествата, необходими за изхранване на населението, както и фуражи и торове до следващата година“, посочи Костадинов.
В момента има работна група, която изготвя план за действие. В най-скоро време ще са ясни мерките, които ще бъдат взети.
„Надяваме се още днес или утре държавата да излезе с план, в който да е ясно и подробно описано това как ще става, как държавата ще излезе на пазара и как ще интервенира”, очаква председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той напомни, че количествата пшеница, с които разполага държавният резерв, са държавна тайна, но увери, че в България има достатъчно количество.
По данни на Министерство на земеделието и храните са изнесени около 4 милиона тона пшеница от около седем милиона тона реколта миналата година.
„Около три милиона тона са тук“, каза Костадинов и допълни, че по отношение на продукцията, която е договорена и платена, то тя е собственост на търговците, които само я съхраняват при земеделските производители.
По думите му, в плана за интервенция на държавата ще има условия, които ще се поставят по отношение и на износа, и на търговията.
Ще има ли забрана за износ на пшеница и колко зърно планира да купи държавата, за да гарантира вътрешното потребление?
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” вижте тук.