fallback

Над 4000 българи в Украйна са поискали евакуация

Действията на Русия са недопустими, България ще говори в един глас с ЕС и НАТО, каза премиерът Кирил Петков

09:43 | 24.02.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Над 4000 българи от Украйна вече са поискали евакуация от страната заради започналата там война, обяви президентът Румен Радев след срещата на държавните институции. Българите са пета по численост народност в Украйна. Според преброяването на населението през 2001 г. те са 204 574 души, или 0,42 % от населението на страната. 

"Изключително важна за нас е съдбата на нашите сънародници в Украйна. Над 4000 е броят на хората в Украйна, които вече искат евакуация", съобщи Румен Радев и увери, че държавата ще направи всичко възможно тези наши сънародници да бъдат евакуирани. "Отворени сме и за всички украински граждани, които искат да потърсят убежище в България", каза президентът. 

Според премиера Кирил Петков именно евакуацията на българите ще бъде абсолютен приоритет. Извеждането на българите от Украйна ще протича в сътрудничество с всички органи, а Министерството на туризма ще осигури туристически бази и хотели, в които те да бъдат настанени. 

"Българските институции работят рамо до рамо, изготвяме ясни планове. Приоритет номер едно е извеждането на българите от Украйна. Организираме сухопътен транспорт с Министерството на транспорта", съобщи министър-председателят. МВР и ДАНС пък работят за бързо обработване на данни на хората, поискали евакуация, чиито брой надхвърля вече 4000. "В 21-и век да летят ракети към суверенна държава е абсолютно недопустимо", заяви президентът. 

Към момента по думите на Радев няма пряка военна заплаха към сигурността на България, но има редица рискове. Като цяло средата на сигурност в Европа е тотално променена, каза той, а правителството прави анализ на цялата ни система на енергийни доставки. 

"Оценяваме в момента и правителството продължава да извършва разчети за рисковете, касаещи въздушните и морски пътища, енергийните трасета, цялата система на доставки, която касае цялото ни общество. Тези анализи ще продължат и днес, и утре с търсене на всички възможни варианти, така че да няма прекъсване в енергийните доставки на газ, особено важно на петрол, доставките на храни, доставките на всички стоки от първа необходимост, които жизнено ни касаят. Търсят се и се работи по всякакви алтернативни трасета и доставки. В ход са дейности, които да защитят България по отношение на киберсигурността. Изключително важно – България няма да допусне и ще работи активно за своята защита в рамките на НАТО и изобщо в системата за национална и колективна сигурност. В ход вече са консултации в съюзен формат в рамките на НАТО", каза президентът. 

По-рано днес президентът свика срещата на държавните институции във връзка с военните действия в  Украйна. В нея участваха председателят на Народното събрание Никола Минчев, министър-председателят Кирил Петков, министърът на отбраната Стефан Янев, министърът на външните работи Теодора Генчовска, вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, директорът на служба „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев и председателят на ДАР Антоан Гечев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:47 | 13.09.22 г.
fallback