Социалният министър предлага минималната работна заплата в България да стане 710 лева от 1 април 2022 г. Предложението е публикувано за обществено обсъждане.
Новият размер на минималната работна заплата ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство и за стимулиране на вътрешното търсене, посочва се в мотивите към проекта за решение на Министеския съвет.
В проектодокумента се разяснява, че посоченият нов размер на минималното възнаграждение е изчислен на база макроикономическите прогнози за 2022 г., достигнатите равнища на средната работна заплата и проекта на Директива за адекватни минимални работни заплати в ЕС.
Ако размерът на минималната работна заплата от 1 април стане 710 лв., то съотношението между този размер към отчетената за трето тримесечие на 2021 г. средна работна заплата от 1520 лв. е 46,71%. Така определената стойност на минималната работна заплата е в съответствие с проекта на Директивата и предложените референтни стойности за определяне на минималната работна заплата от 50% от средната работна заплата и 60% от медианната работна заплата, пише в предложението.
При размер на минималната работна заплата от 1 април 2022 г. от 710 лв. ще бъде реализиран ръст от 9,2% спрямо 2021 г., което съответства на ръста на средната работна заплата за 2020 г. от 9,5% и прогнозните ръстове на компенсациите на един нает през 2021 и 2022 г. от 8,9% и 8,1% съгласно Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза 2022-2024 г.
Също така, при определяне на размера на минималната работна заплата от 710 лв. е взет предвид отчетеният индекс на цените на малката кошница от декември 2021 г. към декември 2020 г. с ръст от 7,5%, на хранителните продукти - от 10% и разходите за жилище, вода, електроенергия и други горива - от 7,7%.
Липсата на актуализация на минималната заплата ще окаже негативно въздействие върху реалните доходи на работниците, както и върху способността на бизнеса да се развива, пише още министърът в мотивите си. И припомня, че минималната работна заплата е инструмент с потенциал да повлияе положително на конкурентоспособността и жизненото равнище, за да се смекчат икономическите и социалните последици, породени от пандемията COVID-19.