fallback

Защо липсват някои лекарства в аптеките?

Недостигът на лекарства се превръща във все по-голям проблем за ЕС

11:51 | 16.02.22 г.

Над 330 лекарства липсват в аптеките у нас. Това са основно коагуланти, необходими при лечението на Covid-19 и в травматологията, както и за бременни, болни от тромбофилия. Това каза Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки по БНТ. По думите му липсващите лекарства са много, те са в списъка на система за установяване на недостатъчни наличности на лекарствени продукти (СЕСПА), който държавата създаде, за да защити правата на пациентите и да им гарантира навременен достъп до лекарства.

Липсват и кортикостероиди, както и лекарства за онкозаболявания. Засега медикаменти за хора с епилепсия има, като Костов посочи, че лекарството, за което се коментираше недостиг, вече е в търговската мрежа.

Според Николай Костов дефицитът на някои лекарства се дължи на няколко причини. "Не във всички случаи е възможно да се въздейства на пазара. По-ефективно може да се ограничи експортът на медикаменти. Сега действа електронна система за контрол на дефицитните лекарства", припомни Костов.

Заради повишените цени на горивата някои лекарства са с повишени цени, каза още Костов. Според него увеличението е умерено – с 2-3% при някои, при други медикаменти – с 10-15%.

Припомняме, че съществуващата регулация при лекарствата без лекарско предписание определя нивото на поскъпване. Още по-строго регулирани са цените на лекарствата по рецепта, където има рефериране и пределни цени. 

Междувременно от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) констатират, че начинът, по който функционира СЕСПА, вместо да решава важен за обществото ни проблем, създава друг.

В становище, изпратено до Министерството на здравеопазването, от асоциацията настояват за незабавна проверка и последваща корекция на алгоритъма, по който работи СЕСПА. Според паралелните дистрибутори заради неефективното си функциониране системата генерира некоректни списъци на лекарства в недостиг, за които впоследствие се налага забрана за износ.

Ценният замисъл на СЕСПА да работи в полза на българските пациенти и потребители е опорочен, тъй като към момента системата не функционира коректно и налага ограничения на износа, не всички от които са необходими, отбелязват от БАРПТЛ. Паралелните дистрибутори допълват, че некоректно наложените ограничения са в разрез и с Договора за функциониране на ЕС в частта му, свързана с правото на свободна търговия и движение на стоки в единния пазар на съюза.

Недостигът на лекарства - все по-голям проблем за ЕС

Недостигът на лекарства се оказва все по-голям проблем за европейските държави, който с годините се задълбочава, а пандемията от Covid-19 донесе още рискове. Това констатира доклад на Европейската комисия от края на миналата година.

За недостиг на лекарства през последната година докладват всички 26 държави от ЕС, които са участвали в проучването. Според 17 от тях ситуацията се влошава в сравнение с предходната година. Осем от страните докладват за липсата нa над 400 медикамента.

Известията за недостиг на лекарства в ЕС се увеличават след 2007 г., показва анализът на ЕК, като някои от тях са чисто технически и методологични. Първата от този тип е, че в този период се увеличават страните членки на съюза. Също така се променят и начините на отчитане на недостига.

Анализът на ЕК е направен на база терапевтични области, в които са лекарствата. Най-често недостиг има за лекарства за нервната система, следват медикаментите за сърдечно-съдови заболявания, антиинфекциозни, за метаболитни заболявания, онкологични.

Няколко са причините за недостиг на лекарства в ЕС според доклада на еврокомисията. Сред тях са трудности в производствения процес, търговски съображения, повишеното търсене на определени лекарства, веригата на разпространение и регулациите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:31 | 14.09.22 г.
fallback