Вътрешната проверка на дейностите на „Напоителни системи" е установила нарушения по провеждането на обществените поръчки с европейски пари. А заключенията вече са изпратени до МВР и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), стана ясно от интервю на министъра на земеделието Иван Иванов пред БНТ.
Въпросната проверка бе назначена от Иванов с встъпването в длъжност заради съмнения за проблеми по начина на провеждане на процедурите, като се проверяват как са договаряни 107 млн. лв. Тя приключи в началото на миналия месец. По думите на министъра са установени действия по източване на дружеството. Обществени поръчки се печелили от определени фирми, а други са били дисквалифицирани. Така, според Иванов, се поставяли под риск европейските средства за селските райони.
Земеделският министър уточни, че старото ръководство на дружеството е отказало да подпише писма за прекратяване на спорните обществени поръчки и затова е отстранено, вече е назначен нов борд, начело с Николай Чалъков.
Иванов е категоричен, че нито една от спорните поръчки не е достигнала до етап на сключване на договор за финансиране с Държавен фонд "Земеделие", така че след като отношенията с избраните фирми бъдат прекратени, затова и няма да има риск за европейското финансиране. „Средствата могат да се усвоят до края на 2025 година, така че има време да се проведат нови обществени поръчки“, коментира министърът.
Европейските средства трябва да достигат до малките и средните земеделски производители. Оттук нататък те ще се раздават на принципа обвързана с производството подкрепа. Целта е да има конкурентоспособно производство, експортно ориентирано към краен продукт, а пазарът да се насити с българска стока, заяви министърът.
Той се надява средният клас български фермери да стане гръбнак на земеделска индустрия. Министърът се надява в бъдеще да няма диспропорции и изкривявания в разпределението на европейското финансиране, в отговор на въпрос за случилото се в с. Антон и потвърди, че ще има проверки как тези производители са получавали субсидии.
За днешния Консултативен съвет по тютюна Иванов уточни, че ще се обсъжда осъвременяване на сегашния референтен период за получаване на държавна помощ, който е 2007-2009 г. По думите му този период вече не е релевантен и трябва да се подпомагат реалните производители, затова и предстоят разговори с браншовите организации.
Помолен да коментира състоянието на оранжерийния сектор и как министерството ще го подпомогне д-р Иван Иванов заяви: „За съжаление, политическата криза забави приемането на държавния бюджет, ние наваксваме това забавяне, дори разпределихме над 30 млн. лв. авансово по de minimis. Само за оранжерийното производство по de minimis са предвидени 3,5 млн. лв.“, припомни министърът и посочи, че средствата ще бъдат разпределени веднага след приемането на бюджета. Стопаните трябва да докажат минимално производство за миналата година. Следващия месец трябва да бъде реализирана и COVID мярката в подкрепа на сектора.