С пенсиите за февруари ще бъдат изплатени допълнителните средства на възрастните хора, които през януари са получили по-ниски суми спрямо декември 2021 година от сбора на пенсията и COVID добавката. По този начин плащанията им за януари трябва да се изравнят с тези от декември.
Това обяви социалният министър Георги Гьоков, който разясни казуса с пенсиите, възникнал в началото на годината заради това, че COVID добавките от 120 лева станаха 60 лева. Така част от пенсионерите получиха по-малко пари от предходния месец, а доплащането се забави до началото на февруари.
Още в началото на годината властите увериха, че е подготвен механизъм за компенсиране на всички пенсионери, чиято преизчислена пенсия заедно с COVID добавката от 60 лв. формира по-ниска сума спрямо получаваната от тях до края на 2021 година. Беше заявено, че компенсирането на пенсионерите ще бъде направено с изплащането на пенсиите за февруари.
Тези доплащания към пенсиите ще са до края на юни, подчерта социалният министър, припомняйки, че добавката заради пандемията ще се получава именно до средата на годината.
Георги Гьоков за пореден път посочи, че няма да има пенсия, която да е по-ниска от получаваната в края на миналата година. По думите му увеличението е средно с 12,9%, което е и най-високото за една година през последните 12 години.
През февруари към пенсията ще има още три доплащания, каза министърът. Това са COVID добавката от 60 лева, доплащане за февруари за достигане на размера на декемврийската пенсия, както и доплащане за януари за достигане на декемврийската пенсия.
Гьоков отбеляза, че отново ще има разминаване между сумите за януари и февруари, тъй като в размера на януарските плащания влизат доплащания и за 7 дни от декември.
„Няма пенсия, изплащана за пълен осигурителен стаж и възраст, която да е по-ниска от линията на бедността”, повтори министърът на труда и социалната политика. При отпусканите социални пенсии обаче това може да се случи. „Волята на правителството е чрез системата за социално подпомагане да подпомогнем тези пенсионери, чиито доходи са под линията на бедност, ако отговарят на условията за подпомагане”, каза Гьоков. Той допълни, че това ще бъдат пенсионери, които нямат други доходи – например от наеми, ренти и др.
От 1 юли ще бъде направена актуализация на пенсиите, припомни още Гьоков. Той разясни, че заложеното увеличение на пенсиите с 6,1% от тази дата едва ли ще покрие инфлацията от тази година. Затова правителството планира други действия по пенсионната система. „Работи се по варианти за преизчисляване на пенсиите, така че да се компенсират COVID добавките”, повтори Гьоков.
Изплащането на пенсиите започва на 7 февруари.
Над 690 хиляди пенсионери от вторник ще получат еднократно допълнително плащане от 75 лева за това, че са завършили ваксинационен курс доброволно. Парите са за пенсионерите, които отговарят на изискванията за завършен ваксинационен курс или имат поставена бустерна доза. Добавката се изплаща независимо от вида и размера на пенсията, както и без значение възрастта на пенсионера. Управителят на НОИ Ивайло Иванов обясни, че данните за пенсионерите със завършен ваксинационен курс, които ще получат по 75 лева, се дават от здравното министерство. Такъв списък е предоставен вчера. На вече 516 хиляди души е изплатена сумата по банков път, на 172 хиляди души ще бъде изплатена в пощенските станции от вторник.
Тази добавка за ваксинираните пенсионери не е част от пенсията и се изплаща само веднъж. Не е необходимо пенсионерите, които са преминали през пълен ваксинационен курс, да подават допълнителни документи, за да получат сумата от 75 лв., подчерта Иванов. Бонусът за имунизираните пенсионери ще се изплаща на всяко първо число от месеца.