Правителството реагира на коментара на руското външно министерство, направен по-рано днес, че гаранциите за сигурност, които Русия търси от Запада, включват искания силите на НАТО да се оттеглят от България и Румъния.
В декларация, прочетена от парламентарната трибуна, премиерът Кирил Петков посочи, че „призоваваме Руската федерация да остане ангажирана в конструктивния диалог за деескалация на напрежението и да работи за по-сигурна Европа, основаваща се на върховенството на правото и стриктно прилагане на международните договори“.
Петков посочи, че България отдавна е направила своя избор, както и че е суверенна държава, която сама решава как да организира отбраната си.
След изказването на Петков Даниел Митов от ГЕРБ коментира, че всички биха искали да чуят по-подробна позиция и призова за незабавно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС поиска правителството и президентът незабавно да вземат ясна и недвусмислена позиция относно руските заплахи и съобщението на руското Министерство на външните работи.
Опозицията настоя Румен Радев незабавно и извънредно да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темата, а министърът на отбраната да уведоми народните представители от Комисията по отбрана за позициите, заемани до момента, и да представи плановете на правителството за осигуряване на националната сигурност.
Москва отдавна няма контрол върху нашето вътрешно пространство, се казва още в декларацията на ГЕРБ, изчетена от парламентарната трибуна от Даниел Митов. Той коментира, че има опити за провокация от страна на Русия.
„България е част от политическо пространство, върху което Москва отдавна няма нито контрол, нито влияние. Подобни провокации правят още по-наложително Руската федерация да преосмисли сигналите на агресивност, които излъчва към околния свят и да приеме призивите на всички страни от еввроатлантическото пространство за деескалация и за въздържане от политика на дрънкане на оръжие“, заяви Митов от името на групата.
ГЕРБ поискаха още правителството незабавно да включи в бюджета 2% от БВП за националните отбранителни способности. В момент на преки заплахи правителството трябва да потърси и извоюва ясни послания от страна на съюзниците ни, че в момент на заплахи НАТО стои зад ценностите си и ангажиментите си към България, каза още Даниел Митов.
Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов коментира, че България не бива да се поддава на руските провокации. Страната ни е направила своя избор и НАТО е гаранция за нашата сигурност, подчерта Иванов, цитиран от БНР.
„България е направила своя избор. Той е ясен и еднозначен. Нашата национална сигурност се гарантира в съюз с НАТО и от името на „Демократична България“ искам много ясно да заявя, че ние потвърждаваме този избор и ще развиваме нашето членство в НАТО и няма да се поддаваме на руската провокация, да се опитват да ни върнат към т.нар. сфери на влияние ексклузивни, защото това е същността на позицията на Кремъл“, категоричен бе той.
Българската позиция трябва да е за деескалация на напрежението, което за съжаление, идва от НАТО, посочи лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
В късния следобед позиция по темата изрази и президентът Румен Радев. "Настояването на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България е неприемливо и безпредметно. В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника. Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти. Страната ни не приема ултимативни искания от когото и да било", се казва в позиция на държавния глава, изпратена до медиите.
Малко след това бе публикувана и позицията на Министерство на външните работи (МнВР).
Призоваваме Руската федерация да проявява уважение към осъзнатия външнополитически избор на Република България за членство в НАТО и към решенията на българския Конституционен съд, се посочва в изявлението, публикувано на сайта на ведомството. Призоваваме Руската федерация да остане ангажирана в конструктивен диалог със страните членки на НАТО в Съвета НАТО-Русия, насочен към бъдещето на една по-единна и по-сигурна Европа, основаваща се на върховенство на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти, заявяват от външното ни министерство.
В изявлението се посочва, че националните територии на страните членки на НАТО са територии на Алианса. Въоръжените сили на страните членки са и въоръжени сили на НАТО. Това произлиза от Вашингтонския договор за създаване на НАТО, който всички страни членки са ратифицирали. Вашингтонският договор не предвижда "втора категория" страни членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем, отбелязват от МВнР.
В този контекст, съгласно Решение номер 1 на Конституционния съд на България от 4 февруари 2003 г. "войските на политически или военен съюз на държави - членки на този съюз или на съюзни държави, по ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер, не са чужди войски по смисъла на чл.84, т.11 от Конституцията, ако преминаването или пребиваването им през територията на страната е свързано с изпълнение на съюзнически задължения".
От МВнР подчертават също, че настоящата криза в архитектурата за сигурност в Европа, както и кризата в и около Украйна, следва да бъдат разрешени с дипломатически средства и по пътя на диалога.
*Обновена с позицията на МнВР към 17.30 ч.