България е много привлекателна за преместване на производства и има поне 5-6 огромни френски компании, които биха искали да дойдат тук. Това каза Стефан Делайе, председател на Управителния съвет на Френско-Българската търговско индустриална камара (ФБТИК), в интервю за предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
През последните 6 месеца на 2021 г. има много голямо търсене от страна на френски компании, които искат да преместят заводите си от Китай. Основни причини са пандемията и скокът на цените в транспорта. Компаниите искат да правят по-малки поръчки от доставчици, които са по-близо от географска гледна точка, подчерта Делайе.
"Има компании от сферата на автомобилостроенето, в областта на хартиената промишленост, от текстила - всички със заводи в Китай, които се интересуват да се преместят от Азия. България има много предимства, особено след като е в ЕС".
В България има малко френски компании, които да се намират в голямо затруднение. Българската икономика засега издържа на удара, благодарение и на държавните помощи, каза Делайе.
"Мисля, че днес държавата далеч не е негативно настроена към френското присъствие в България. Френският икономически живот в България се развива по-скоро доста добре", посочи Стефан Делайе. Той добави, че страната би могла да позиционира "иновативни платформи в центъра на Европа, както успя да направи с целия аутсорсинг".
Френско-Българската търговско индустриална камара обяви конкурс за иновативни компании след двугодишно прекъсване заради пандемията. За трети път компаниите ще могат да кандидатстват за приза, който ще се връчи в няколко нови категории: инвестиции, бизнесмен и бизнес дама, социална и екологична отговорност, изключителни постижения за зелена компания и специална награда на журито. За разлика от преди, тази година конкурсът е отворен и за компании, които не са членове на ФБТИК. Повече на сайта www.ccifbinnovationawards.org.
Вижте цялото интервю във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.