Общият брой карантинирани след Консултативния съвет за национална сигурност е 28 души. Това заяви по Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев.
„КСНС не е кой знае колко голямо събитие, но продължи дълго и се проведе в сравнително малко помещение. Дали всички ще са под карантина, зависи от епидемиолога, който прави проучването“, поясни той.
Кунчев обясни кой ще може да се възползва от по-кратката карантина, която беше обявена вчера със заповед на здравния министър.
„Всичко зависи от това в кой момент ни е връчено предписанието от РЗИ. Това важи само ако сме контактни лица на заразен, но не и ако ние самите сме болни”, посочи той.
Ангел Кунчев отхвърли твърденията, че ваксините не работят, като „тотално неверни". Но отчете, че те не са толкова ефективни срещу омикрон. „При него двудозова ваксинация ни предпазва с до 50%, а ако имаме трета бустерна доза защитата нараства с до 80-85%. Няма 100-процентова гаранция все още”, допълни Кунчев.
По думите му влиянието на омикрон расте главоломно и ако карантинираме всички контактни, ще дойде момент, в който цялата страна ще е под карантина.
Според Кунчев три са причините да расте броят на хората, които влизат в болница - ниският процент на ваксинация в България, малкият процент поставени бустерни дози и това, че Омикрон успява да заобиколи имунитета, създаден от двудозовата ваксинация.
„Изобретението на България да въведе наличието на антитела като основание за издаване на зелен сертификат е грешно. Безумно от медицинска гледна точка е и издаването на здравния документ веднага след първа игла”, категоричен е доцентът.
„Ще предложим опита на Германия – хора със сертификат за ваксинация, които реално не са имунизирани, но искат да го направят, да не бъдат преследвани от закона. Това обаче не изключва наказанието за служителя, издал фалшивия сертификат”, каза още Ангел Кунчев.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Ива Христова обясни по БНТ защо беше прието и в България да се скъсят сроковете за изолация и карантина.
Има проучвания, които показаха, че седмица след заразяване с COVID-19 вече няма отделяне на инфекзциозна РНК - тоест това, което може евентуално да позитивира теста, не е това, което може да ни зарази, посочи Христова.
На тази база вече има редица препоръки за това, че могат да се скъсят сроковете за изолация и карантина. Тя подчерта, че а изолацията се налага на инфектиран човек с положителен тест, а карантината - на контактни лица, които може да са се заразили.
„Центърът за контрол на болестите в САЩ препоръча драстично сваляне на 5 дни - изолация и карантина. Европейският център за контрол на болестите даде междинен вариант - стандартно 10 дни за карантина, но при по-голям натиск над здравната система 7 дни, при екстремен натиск - дори за 5 дни", коментира Христова.
За ваксинираните с бустер препоръките са карантината да е от 2 до 4 дни при отрицателен PCR тест.
„Пълна ваксинация с бустер доза навсякъде се определи като най-надеждната защита. Няма нужда тези хора, които се оказва, че минимално могат да пренасят заразата, да ги държим 7 или 10 дни вкъщи", обясни тя.
Това не се отнася до хората без бустерна доза, защото ваксините им може да са поставени преди 6 или 9 месеца и те да нямат същата защита като хората с бустер. За тях карантината остава от 7 до 10 дни.
Вирусологът уточни, че новите срокове ще важат и за хората в заварено положение - които са влезли в карантина непорсредствено преди влизането на заповедта в сила.
Проф. Христова коментира и изказването на СЗО, че трябват нови ваксини за справяне с пандемията.
„С промяната на вируса е добре да се адаптират и ваксините. Действително има такива разработки, те ще станат сравнително по ускорен начин, защото не се изискват нови клинични изпитания, ваксината е същата", каза тя.