Възможен е справедлив енергиен преход за България. Това заяви Борислав Сандов, заместник министър-председател по климатични политики и министър на околната среда и водите, в интервю за Роселина Петкова за рубриката "Made in Green" по Bloomberg TV Bulgaria.
„Част от въглищните райони могат да се превърнат в нови индустриални зони, свързани със стартъпи. По-важно е отсега да се работи за тях. Част от хората, които ще излязат от въгледобива, може да бъдат рано пенсионирани, други - да работят в сферата на рекултивацията на същите тези терени“, посочи вицепремиерът.
Що се отнася до вноса на отпадъци в България, екоминистърът припомни, че служебното правителство е направило промени, с които част от този внос е бил ограничен. „Засили се контролът по границите, с което се установи и нелегален внос“, каза той.
Сандов се обяви и за ограничаване на пестицидите в подкрепа на пчеларството в България.
От 1 януари България е без действащ план за управление на речните басейни, без действащ план за управление на риска от наводнения, както и без действаща морска стратегия, коментира Сандов. Той поясни, че мерките, които са заложени при наводнения или тези за управление на речните басейни, чийто срок изтече в края на миналата година, не действат. В ход е законодателна инициатива, за да се гарантира, че ще имаме действащи такива планове, допълни той.
Според вицепремиера таксономия за зелени инвестиции е най-горещият политически въпрос в рамките на ЕС. По негово лично мнение таксономията, касаеща инвестициите в трансформация и постигане на целите за зелена енергия, най- вече по отношение на нисковъглеродна икономика, би следвало да се насочат към вече действащи решения, а не към преходни, които са много спорни като ядрената енергетика или природният газ.
Цялото интервю вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.