fallback

За продажба на некачествени въглища търговци са глобени с 80 хил. лв.

От пазара са изтеглени 335 т въглища и 38 т брикети

17:07 | 30.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След проверки за качеството на въглищата за битово отопление за година Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е глобила търговци с 80 хил. лв., съобщи агенцията след запитване от Investor.bg.

Заради системния проблем с мръсния въздух в големите градове, който се изостря през зимата от отоплението на твърдо гориво в домовете, през март 2020 г. влезе в сила наредба за качеството на твърдите горива. За контрола отговаря Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). 

Според наредбата въглищата и брикетите за битово отопление трябва да се продават пакетирани по 25 кг с етикети на български език, показващи производителя или вносителя. Въглищата трябва да съдържат не повече от 1,3% сяра, 15% пепел и 20% влажност.

През септември 2020 г. започват първите проверки са качеството на горивото. До ноември 2021 г. агенцията е  направила 1180 проверки на обекти в цялата страна, в които се продават въглища и брикети. 14 проверки са направени съвместно с НАП, МВР и Агенция „Митници“, а 20 са по сигнали на граждани.

Взети са 47 проби горива и така според ДАМТН са обхванати всички партиди на пазара. Две от пробите на въглища и седем проби от брикетите не са отговаряли на изискванията за сяра и пепел.

Установени са и следните нарушения: в шест случая горивото не отговаря на изискванията за качество; 65 нарушения – продажба в обекти без регистрация; четири документални нарушения – липса на декларации за съответствие на качеството; 30 нарушения при опаковането и етикетите.

На нарушителите са наложени 31 принудителни административни мерки. От пазара са изтеглени почти 335 т въглища и 38 т брикети от въглища. Издадени са 105 акта за нарушения на Закона за чистотата на атмосферния въздух и 61 наказателни постановления. До момента са влезли в сила шест наказателни постановления на обща стойност 80 хил. лв., информираха от ДАМТН.

Припомняме, че срещу България има множество наказателни процедури в областта на екологията, започнати от Европейската комисия, като една от най-тежките е тази за превишение на нормите за фини прахови частици (ФПЧ) в големите градове. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:14 | 13.09.22 г.
fallback