fallback

Прокуратурата прекрати проверката за гражданството на Кирил Петков

Спецпрокуратурата прие, че няма данни за престъпление по служба, а подаването на неверни данни пред КПКОНПИ не е престъпление и се наказва само административно

13:03 | 16.12.21 г. 4

Районната прокуратура в София отказа да образува досъдебно производство по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков. Това съобщи пред журналисти районният прокурор на София Невена Зартова, цитирана от БТА.

„Документите по казуса са били изпратени в Софийската районна прокуратура от Специализираната прокуратура, а районните прокурори са на мнение, че Кирил Петков е отразил невярна информация в декларацията си за гражданство, но тази информация има единствено заявителски и уведомителен характер. Тя няма доказателствена стойност“, обясни Зартова.

Районният прокурор уточни, че е бил сформиран екип от прокурори, които да разгледат казуса, и те са се произнесли веднага, тъй като преписката е от обществен интерес, а и защото спецпрокурорите били събрали достатъчно данни.

Проверката продължи повече от три месеца по сигнал, че към момента на назначаването си за служебен министър на икономиката Петков е имал и канадско гражданство.

Investor.bg припомня, че прокуратурата се захвана с казуса след сигнал, получен на електронната поща на държавното обвинение. Към него е присъединен и идентичен сигнал, подаден до прокуратурата от гражданка от Варна.

"На 15 септември наблюдаващият прокурор е постановил извършване на лична проверка по реда на Закона за съдебната власт", обяви прокуратурата в специално съобщение по темата на 13 октомври. Тогава говорителят на спецобвинението Христо Кръстев обясни, че срещу Петков са постъпили още осем сигнала по темата. В тях освен, че е подал невярна декларация пред президента през май, че няма друго гражданство освен българско, е имало и твърдения, че той е извършил престъпления по служба като служебен икономически министър във връзка с Българската банка за развитие, както и че е подал неверни данни пред Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

Решение в такъв смисъл има и Конституционният съд. На 27 октомври той се произнесе, че частта от президентския указ от 10 май, с която Кирил Петков е назначен за служебен министър, нарушава Конституцията.

Делото пред Конституционния съд беше заведено от депутати от ГЕРБ, след като „Има такъв народ“ разгласиха информацията, че Петков има двойно гражданство – българско и канадско. По Конституция членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:30 | 11.09.22 г.
fallback