fallback

ПРСР остава в обхвата на закона за еврофондовете и за този програмен период

Документи за производства пред управляващите органи ще се събират по служебен път чрез интеграция на системата ИСУН с други системи

13:24 | 14.12.21 г.

Законът за еврофондовете ще продължи да се прилага за Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и в новия програмен период (2021-2027 г.). Това предвиждат промени в закона, публикувани за обсъждане в портала за обществени консултации strategy.bg.

Крайният срок за изпращане на становища е 12 януари.

В обхвата на закона се добавя и Фондът за справедлив преход. Министерският съвет и министърът на финансите ще разполагат с 6 месеца след влизането на промените в сила, за да приведат останалите нормативни актове в съответствие с него.

Поправките предвиждат сертифициращият орган да бъде структуриран като счетоводен орган като част от структурата на програмните органи, който ще изпраща заявленията за плащане и ще може да отказва плащания на определени разходи.

Документи за производства пред управляващите органи ще се събират по служебен път

За целите на провеждането на производствата пред управляващите органи в информационната система на евросредствата ИСУН се създава интеграция с други приложими регистри, поддържани от държавните органи и администрации, за получаване по служебен път на необходимата информация от съответния първичен администратор на данни, предвиждат още промените.

Вносителят посочва в мотивите си, че е засилена отговорността на националните органи във връзка с управлението на средствата. Функциите на органа, отговарящ за цялостната организация, координация и контрол на системата за управление на средствата, се допълват с отговорност по отношение на наличието и функционирането на системи за управление и контрол на програмите в съответствие с европейските регламенти.

Комитетите за наблюдение на оперативните програми ще одобряват окончателния доклад за качеството на изпълнението на програмите и плана за извършване на оценка на програмите и неговите изменения, предвиждат още текстовете.

Комитетите за наблюдение на програмите вече ще заседават поне веднъж годишно, а не два пъти, както беше досега, според поправките в закона.

Финансови инструменти и безвъзмездна помощ

Фондът на фондовете, който структурира и управлява финансови инструменти, става холдингов фонд, предвиждат промените в закона. Детайлите по условията и правилата за предоставяне на подкрепа чрез финансови инструменти, комбинирането на финансови инструменти с безвъзмездна финансова помощ, изпълнението на финансовите инструменти и правилата за управление и контрол, както и по отношение на редът и начинът на реализация на рециклирания ресурс, ще се уточнят в два подзаконови нормативни акта.

В закона е записано, че безвъзмездната финансова помощ може да се предоставя под условие за пълно или частично възстановяване.

Финансовите инструменти предоставят подкрепа на крайни получатели за инвестиции в материални и нематериални активи, както и за текущи активи, които се очаква да бъдат финансово жизнеспособни и за които няма достатъчно финансиране от пазарни източници. Подкрепата чрез финансови инструменти се предоставя за елементите на инвестициите, които не са физически завършени или изцяло изпълнени към датата на решението за инвестиция.

Въвежда се и уредба на интегрираните териториални инвестиции (ИТИ). Предвижда се безвъзмездна финансова помощ за всяко проектно предложение в изпълнение на одобрена по реда на Закона за регионалното развитие и актовете по прилагането му концепция за ИТИ да се предоставя от ръководителя на управляващия орган на съответната програма, по която ще се финансира проекта.

Отказ за верификация и плащане на разходи

Законът предвижда и възможност ръководителят на управляващия орган да издава отказ за верификация и за установяване на недължимо платени и надплатени суми по проекта вследствие на извършено вече верифициране.

Установените недължимо платени и надплатени суми се възстановяват от плащания по проекта. Когато отказ от верификация е издаден след съответното плащане, установените недължимо платени и надплатени суми се възстановяват чрез доброволно изпълнение от страна на бенефициента в 14-дневен срок.

След изтичане на срока за доброволно плащане недължимо платените и надплатени суми се прихващат от следващо плащане по проекта заедно с дължимите лихви за просрочие, а когато това е неприложимо - чрез упражняване на права по дадените от бенефициента обезпечения, предвижда законът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:00 | 14.09.22 г.
fallback