След като сутринта прие и върна като изпълнен мандата за съставяне на правителство, бъдещият премиер Кирил Петков представи кабинета си в Народното събрание.
Имаме общи задачи като един отбор, описани в 140 страници, коментира Петков по време на представянето. В понеделник, в този състав, ще се явим пред Народното събрание за гласуване на новия състав на Министерски съвет. Нашите амбиции и надежди са да работим 4 години и да си свършим всички задачи в договора, допълни той, като подчерта, че общото мото е "Нулева толерантност към корупцията".
"Всеки лев, който ще бъде изхарчван от изпълнителната власт, ще трябва да изпълнява критерия за нулева толерантност към корупцията", посочи той.
Другото мото ще е прозрачност, каза още Петков, като тя ще се отнася не само до изпълнителната власт, а и финансирането на медиите. Ще има пълна отчетност какви средства при какви медии отиват, защото средствата на данъкоплатците ще се изразходват по смислен начин и ще има един аршин за всички, допълни той.
Петков е номинираният за премиер. Вицепремиер и министър на финансите е съоснователят на партията "Продължаваме промяната" Асен Василев, като той ще отговаря и за европейските фондове.
Партията ще има още един вицепремиер – Калина Константинова, с ресор ефективно управление.
„Продължаваме промяната“ предложи министърът на вътрешните работи Бойко Рашков и на образованието Николай Денков да запазят постовете си и те приемат. Досегашният служебен премиер Стефан Янев става министър на отбраната.
Партията има още четирима министри – Николай Събев на транспорта, Даниел Лорер на растежа и иновациите, Атанас Атанасов на културата, Асена Сербезова на здравеопазването.
Вицепремиер и министър на икономиката и индустрията е Корнелия Нинова, лидерът на БСП в оставка. Партията получава и поста министър на земеделието, който ще се заема от Иван Иванов, на туризма, който ще се заема от Христо Проданов, и на труда и социалната политика, който ще се заема от Георги Гьоков.
Борислав Сандов от „Зелено движение“, което е част от коалицията „Демократична България“, е вицепремиер и министър на околната среда и водите.
От „Демократична България“ е и правосъдният министър – Надежда Йорданова, както и министърът на електронното управление – Божидар Божанов.
Постът на министър на енергетиката е за „Има такъв народ“ и ще се заема от Александър Николов. Партията получава и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на външните работи, Министерството на младежта и спорта с министри, съответно, Гродзан Караджов, който ще е и вицепремиер, Теодора Генчовска и Радостин Василев.
Първите приоритети на новото правителство ще са COVID кризата и цените на тока, коментира Кирил Петков. Той даде заявка да се работи за повишаване на доброволната ваксинация и задържане на цените на елекроенергията. "Заедно ще трябва да решим кои са най-добрите кандидати за изтеквите мандати в КЕВР, така че да гарантираме, че следващите стъпки на регулатора ще са в полза на българските граждани", посочи той.
Относно законодателните приоритети той посочи, че сред основните е комисията за отнемане на противозаконно придобито имущество. Петков обеща да се даде и истинска сила на регулаторите. Председателите на парламентарните комисии няма да са от същата квота, от която са министрите, заяви още той.
Петков посочи, че дава пълен кредит на доверие на министрите си, с ясни начини на проверка и ясни цели.
За опозицията той изрази надежда да има контструктивен начин на работа и да огласява погрешните стъпки на кабинета. С коалиционните партньори ще има непрекъсната комуникация и никой няма да действа еднолично и едностранно, добави той.
Кирил Петков посочи, че министерствата се увеличават, но администрацията няма да се увеличи, защото ще се разпределят сегашните служители. Ще се върви към намаляване на бройката на администрацията с облекчаване на административната тежест върху бизнеса и гражданите и по-ефективно управление, каза още той.