Води се преговорен процес, който по никакъв начин не излиза от рамките на очакваното. На седмата седмица е получена обратна връзка, която в огромната си част е техническа и ще бъде разрешена. Това мнение защити вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов в „Панорама“ по БНТ, уточнявайки за пореден път, че страната ни няма да загуби пари.
„В другата част (този преговорен процес, б. ред.) представлява позицията на ЕК по някои от най-наболелите теми - енергетика и върховенство на закона. В сферата енергетика не напълно съвпада с нашата позиция, ние отстояваме нашата позиция. Парите по Плана не са застрашени по никакъв начин не губим от това, а трябва да намерим решението", заяви Пеканов.
По думите му има страни, които са преговаряли с ЕК в продължение на месеци.
„Ние правим всичко възможно да отговорим на амбициите на ЕС, но и да защитим нашата позиция, която се базира на широк обществен консенсус. Имаме червени линии и това е правилно - това е нормалният начин на водене на тези преговори“.
Пеканов е убеден, че по отношение на единия от двата сериозни проблема – липсата на контрол над главния прокурор Иван Гешев, е постигнат сериозен напредък. „Това, което се иска от нас и всяка година се пише в докладите за върховенство на закона, е да се въведе механизъм за отчетност и търсене на отговорност на главния прокурор. Ние сме въвели такъв механизъм. Нашият подход, който беше предложен от министър Стоилов и после продължен от министър Демерджиев, е да има такава фигура", каза вицепремиерът.
ЕК е предложила тази фигура да бъде т. нар. "съдия следовател", но българската страна не може да въведе такава позиция, защото това налага конституционни промени. Тази функция ще се заема от прокурор или следовател и остава да се изясни как той ще бъде избиран.
В сферата енергетика пък според него има три червени линии:
„Крайната дата за прекратяване на употребата на въглища - България е поставила 2038 г., това е и постигнатата договорка с представителите на синдикатите; Втората червена линия е какво ще направим до 2026 г. и какви мощности ще се затворят. Направили сме отстъпленията, които смятаме, че са достатъчни, за да отговорим на изискванията, но повече не можем да дадем, защото това ще застраши както енергийната сигурност на страната, така и препитанието на тези хора", коментира Пеканов.
Третата червена линия по думите му е реформата на Българския енергиен холдинг - нещо, което служебният кабинет не може да поеме в последните си работни дни. Вицепремиерът е категоричен, че информациите, че страната ни е наказвана заради позицията ѝ по линия на Македония, са спекулации.
Пеканов смята да се завърне към академичната общност, след като напусне министерския си пост. Заяви, че не е получавал покана за участие в новия кабинет.