Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова, чието име се завъртя в медийното пространство като кандидат за министър на здравеопазването, нито потвърди, нито отрече дали тя ще заеме този пост. Тя посочи пред БНТ, че все още е рано да се говори, а решението ще бъде взето от коалиционните партньори.
Сербезова подчерта, че е важен екипът, с който всеки един министър работи, и допълни, че освен краткосрочни цели, трябва да се гледа и напред в бъдещето.
"Все още е рано да се говори, тъй като решението е на коалиционните партньори, след това на парламента. Така че конкретните имена все още не се обсъждат. Разбира се, има редица предложения, те се завъртат в медийното пространство, защото хората е нормално да са много чувствителни на това кой ще поеме определен сектор", заяви Асена Сербезова.
„Винаги, когато съм напускала зоната на комфорта, ме е придвижвало напред. Знам какво е да се работи в държавна администрация, да се носи отговорност“, допълни още тя.
Смятам, че сме стигнали до точката, в която трябва да загърбим страх, лично его, да не се притесняваме, че един или друг пост може да се отрази негативно на кариерата, или пък обратно - да приемаме, защото може да се отрази позитивно, а наистина всеки един от нас като гражданин трябва да направи.
По думите ѝ при Covid кризата е била необходима по-добра комуникация. Сербезова заяви, че трябва да се направи анализ на ситуацията до момента и да се видят резултатите.
„В момента държавата има нужда от впрягане на целия експертен потенциал, политически потенциал, даване на кредит на доверие, на добра воля“, каза пред БНР Асена Сербезова.
„От години съществуват проблеми в системата, за които всички говорим. За едни и същи проблеми говорим от 15-20 и повече години. Част от тези проблеми не намират своето решение, напротив – усложняват се“, каза гостът. По време на здравната криза част от тези проблеми според нея са придобили уродливи очертания.
Всяко решение трябва да бъде взето при баланс на рискове и ползи - така Асена Сербезова отговори на въпроса дали следващият здравен министър следва да предприеме някакво затягане на противоепидемичните мерки. Според нея всяко решение в тази сфера трябва да се взема въз основа на сериозни анализи.
„Но акцентът няма да е само върху Covid-19. България е с най-висока обща смъртност от всички държави в ЕС. През последните години – от 2010 до 2019-та, няколко поредни години сме на първо място по обща смъртност“, подчерта тя.