fallback

Стойчо Кацаров: Педиатрия ще се строи в двора на болница "Лозенец"*

Направената проверка показва, че на този терен може да се строи, заяви здравният министър

12:45 | 07.12.21 г.

Ще бъде изградена нова детска болница, като най-подходящото място за това е дворът на правителствената "Лозенец". Тъй като това ще отнеме поне 5 години, се предлага временно да се реорганизира правителствена болница и цялата дейност на сегашната педиатрия да се прехвърли там. Това обяви здравният министър Стойчо Кацаров на брифинг по повод намеренията на служебния кабинет за изграждането на детска болница.

„Не сме се отказали от идеята да се строи нова детска болница, коронавирусната вълна премести акцента в друга насока, но сега отново този въпрос е належащ“, коментира здравният министър.

Проектът за изграждане на детска болница в двора на „Александровска“ не може да бъде използван, заяви министърът и допълни, че това е било ясно от самото начало. Сградата не съществува в устройствения план от 2011 г., каза Кацаров.

Според него ако сега не се предприемат мерки, нещата ще останат без промяна поне още 5 години. Затова се реорганизира правителствена болница, за да може децата, които се лекуват в педиатрията, да бъдат преместени в болница "Лозенец", каза той.

„Най-подходящото място за изграждането на нова детска болница е дворът на болница „Лозенец“, посочи Кацаров и уточни, че е направена проверка и на този терен може да се строи. „Тя се намира в самия Южен парк, едва ли има по-хубаво място“, посочи министърът.

Предстоят ремонтни дейности, реорганизация, което ще изисква време. „По наша оценка болница „Лозенец“ може да поеме децата. Тя има 283 легла, миналата година са намалели на 183 легла, като се използват под 50%. Има капацитет да бъдат приети всички легла на специализираната детска болница, които са малко над 100. Това ще иска предварителна оценка, ремонтни дейности и оборудване", обясни министърът.

Кацаров е категоричен, че болница "Лозенец" ще запази многопрофилния си характер след сливането. Не е поставян и въпросът да се прекратява университетският статут на болницата, увери той.

По думите му има дружество, което ще се слее с детската болница, за да може тя самата да отговаря за инвестицията.

„Имаме дружество, учредено с капитал 100 млн. лева, от които 80 млн. лева са по неговите банкови сметки. Затова преценихме, че е най-добре това дружество да се влее в съществуващата сега детска болница и тя да стане инвеститор в новия проект - да отговаря за всички въпроси за построяването на болницата и да следи как се изпълняват дейностите“, заяви министърът.

Той посочи, че в Плана за възстановяване и устойчивост е заложено на този терен да се постави първият в Източна Европа протонен ускорител - уред, който позволява лъчелечение на онкологично болни деца. Болницата по проект е включена и в плана за въздушна спешна помощ с хеликоптерни площадки.

Протест на лекари от болница "Лозенец", несъгласни с идеята на здравното министерство да приеме временно в сградата си националната детска болница. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

„Още 100 млн. лв. са предвидени за оборудване на останалите детски отделения в страната. Имаме подкрепата на Камарата на архитектите и на сдруженията, които се борят от години за изграждане на детска болница“, каза Стойчо Кацаров.

Той коментира и темата за извършените в нарушения трансплантации в болницата и подчерта, че от здравното министерство държат тази дейност да се развива и да продължи, за да могат да се правят трансплантации и на децата. Според здравния министър детската болница ще привлече повече хора към болница „Лозенец”.

Колективът на болница „Лозенец“ е изправен пред огромно изпитание, заявиха протестиращи лекари от лечебното заведение, които днес се събраха пред болницата против сливането им с педиатрията, предава БГНЕС. Те протестираха срещу решението на здравното министерство да превърне болница „Лозенец“ в детска болница.

„Няма човек в България, който да не е за изграждането на детска болница. Всички ние сме за изграждането на детска болница, но тази болница трябва да бъде съобразена с това, че България е 15 години в ЕС и не е успяла да я направи. Може би сме единствената европейска страна без такава болница. Ние трябва да мобилизираме държавния си ресурс в сферата на здравеопазването именно към това да се направи истинска детска болница, а не да се унищожава университетската болница на СУ“, каза протестиращ лекар.

Студенти и пациентски организации също подкрепиха протеста. 

Във връзка с бъдещето на болница „Лозенец“ от Министерството на здравеопазването уточниха, че на терена, намиращ се на територията на лечебното заведение Министерството на здравеопазването иска да изгради национална детска болница. На същия терен ще бъде изграден и протонен ускорител. Предвижда се болницата да разполага с хеликоптерни площадки с възможност за бързо транспортиране на пациенти.

Болница „Лозенец“ ще продължи да бъде университетска болница и ще запази многопрофилния си характер. Целта на МЗ е да се надградят съществуващите в болницата услуги. Лечебното заведение ще продължи да извършва трансплантации, а вливането на педиатрията в болница „Лозенец“ ще привлече повече хора към здравните услуги в лечебното заведение. Изграждането на детска болница в двора на болница „Лозенец“ гарантира, че теренът ще бъде използван единствено и само за развитие на медицински услуги за българските пациенти, подчертават от ведомството.

*Допълнена с позицията на протестиращите лекари и уточнението на МЗ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 13.09.22 г.
fallback