Със законодателно решение ще се търси решение на проблема с незаконно построени от държавата емблематични обекти в последните 10 – 15 години, за да не се налага това строителство да бъде премахвано. Това каза пред БНТ заместник-министърът на регионалното министерство Иван Шишков. В противен случай ако се съборят обектите, по думите му на държавата ще бъде нанесена „огромна щета“.
Идеята е да се намери вариант с търпимостта, която е дефинирана в ЗУТ и по въпроса регионалното и правосъдното министерство работят съвместно, „за да оправим чисто документално това, което намерихме“.
Този въпрос възникна вече и при строителството на „Хемус“, коментира зам.-министърът.
На практика държавата е функционирала в паралелен свят и не е спазвала законите, коментира той по повод тежката катастрофа, при която загинаха 45 граждани на Северна Македония на магистрала "Струма".
За този участък от пътя той коментира, че е строено върху терени частна собственост.
Същото посочи и регионалният министър Виолета Комитова пред Нова телевизия.
Проверката на документацията на участъка между Драгичево и Долна Диканя показала, че той не е част от магистрала „Струма”, а участък от път Е79. През 2007 г. е открит скоростен път с разрешена скорост 90 км/ч, но през 2010 г. ДНСК отказва да издаде Акт 16 заради незавършени отчуждителни процедури. През 2012 г. участъкът е обявен за национален обект, но момента още не са завършили отчуждителните процедури, става ясно след проверката.
Виолета Комитова беше категорична, че изпълнението не е подходящо за скорост 120 км/ч, като „с просто око не можем да усетим наклоните по пътя". Проблем има с маркировката, като е положена само средната осева линия. Комитова обаче предположи, че не това е основната причина за катастрофата.
Необходима е сериозна инспекция на цялата републиканска пътна мрежа, която е 20 хил. км, да се посочат участъците с концентрация на ПТП и да бъдат ремонтирани, каза тя.