fallback

"Галъп": "Продължаваме промяната" печели изборите*

В парламента влизат 7 партии и коалиции, "Възраждане" минава бариерата, но не и ИБГНИ

20:00 | 14.11.21 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Новопоявилият се политически играч ПП „Продължаваме промяната“ печели третите за годината парламентарни избори в България, показват резултатите от 96% паралелно преброяване на „Галъп“ – агенцията, с която работи Investor Media Group.

Според резултатите „Продължаваме промяната“ получава 26,3% от гласувалите, докато на второ място остава „ГЕРБ-СДС“ с 23,1%. На трето място вече е ДПС с 11,5%, която измества „БСП за България“ с 10,8% от гласовете.

В парламента влизат още „Има такъв народ“ с 9,1% и „Демократична България“ с  6,4%. Твърдо в парламента влиза и „Възраждане“, която получава 5 на сто от гласовете. За сметка на това твърдо извън парламента се озовава формацията „Изправи се.БГ! Ние идваме“, които имат 3,1% от гласовете. Следва ВМРО с 1,2% и „Атака“ с 0,7 на сто. 

Партиите в разделената опозиция обещаха да сформират съюз без бившия премиер Бойко Борисов и все още не са единни кой може да ръководи следващия кабинет и как да се борят с организираната престъпност и корупцията, които задушиха икономиката и попречиха на България да се присъедини към Шенгенската зона.

Страната иска да спечели членство в еврозоната, това е предложение на Борисов пред избирателите от години, но ще е трудно за реализация, тъй като сред държавите, споделящи еврото, има малка политическа воля за прием на нови членове.

 

 

Новата партия „Продължаваме промяната“ се опитва да прокара центристки път. Намира сила сред избирателите, разочаровани от други т. нар. протестни партии, които се зарекоха да се борят с корупцията.

 

Водена от бивши министри от служебното правителство - Кирил Петков и Асен Василев - ПП може да предизвика промяна, като влезе в позиция да води преговори за сформиране на коалиция. Те биха могли да намерят общ език и с други антикорупционни партии, включително коалицията "Демократична България", социалистите и партията на анти-истаблишмента ИТН, коментира Bloomberg.

Почти 6,7 милиона души имат право на глас, а 29 партии и коалиции участват в надпреварата.   

Партиите в разделената опозиция обещаха да сформират съюз без Борисов и все още не са единни кой може да ръководи следващия кабинет и как да се борят с организираната престъпност и корупцията, които задушиха икономиката и попречиха на България да се присъедини към Шенгенската зона.  България иска да спечели членство в еврозоната, това е предложение на Борисов пред избирателите от години, но това ще е трудно, тъй като сред държавите, споделящи еврото, има малка политическа воля за прием на нови членове.

Новата партия „Продължаваме промяната“ се опитва да прокара центристки път. Намира сила сред избирателите, разочаровани от други т. нар. протестни партии, които се зарекоха да се борят с корупцията. 

Водена от бивши министри от служебното правителство - Кирил Петков и Асен Василев - ПП може да предизвика промяна, като влезе в позиция да води преговори за сформиране на коалиция. Те биха могли да намерят общ език и с други антикорупционни партии, включително коалицията "Демократична България", социалистите и партията на анти-истаблишмента ИТН, коментира Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:37 | 14.09.22 г.
fallback