Спокойно, но при ниска избирателна активност преминават изборите "2 в 1" - за президент и за Народно събрание, на 14 ноември. Към 16 часа са гласували 25,72% от избирателите, сочат данните на Централната избирателна комисия (ЦИК). Към този час до избирателните секции са отишли 1,7 млн. души от 6,63 млн. души, записани в избирателните списъци.
Това означава, че независимо от резултата във вота за президент, много вероятно ще има и втори тур, тъй като по-малко от 50% от избирателите са гласували.
Най-висока е активността в 23 Многомандатен избирателен район (МИР) в София - почти 33%, както и в Смолян - 31,5%. На обратния полюс са Кърджали (19%) и Силистра (20,9%).
Към 11 часа избирателната активност беше малко под 9%, е видно още от публикуваната информация на сайта на ЦИК. Изборният ден приключва в 20 часа. Към 16 часа на 11 юли до избирателните секции бяха отишли малко над 27% от избирателите, сочат още данните на ЦИК.
Предварителните данни на "Галъп" показват, че към 17 часа за нов парламент са гласували малко над 30%, докато за президент - 28,9%.
"Това е по-ниска избирателна активност в сравнение на данните за този час от парламентарните избори през април, но малко по-висока спрямо изборите през юли", коментира социологът Светлин Точев пред БНР.
Данните на "Галъп" показват, че на проведения на 4 април избори активност към този час беше 38,2%, но на втория вот за тази година, провел се в началото на юли, тя достигна едва 29,1%.
Денят беше белязан от куриоз - жена изяде разписката, която генерира машината за вота. Тя поискала да ù отменят гласуването, защото объркала, но след като ѝ е отказано, тя опитала да избяга и изяла своята разписка. От ЦИК коментираха, че вотът е валиден и ще бъде отчетен.