Софийски градски съд осъди Столична община по делото за мръсния въздух, заведено от обединилата няколко природозащитни организации “Група за чист въздух” , става ясно от публикуваното днес решение.
Съдът постанови, че за периода от 1 януари 2015 г. до 29 май 2017 г. общината е допуснала системно превишаване на средноденонощни и средногодишни концентрации на фини прахови частици (ФПЧ10), с което е нарушила европейската Директива 2008/50 за качеството на атмосферния въздух.
Според решението местната власт не е приела актуална програма за качеството на въздуха, не е разработила оперативен план за действие и ограничаване на продължителността на периодите на замърсяване, не е изпълнила напълно задължението си да информира обществеността относно качеството на въздуха.
Съдът осъжда общината в срок от 12 месеца от влизане на съдебното решение в сила да преустанови бездействието в периода до 29 май 2017 г. и да осигури достигане на нормативно допустимите нива на ФПЧ10 чрез следните ефективни действия:
- въвеждане стимули за използване на алтернативни незамърсяващи методи за отопление; - оценка на мерките в сектор транспорт – довели ли са до повишаване привлекателността на обществения транспорт; - анализ на възможностите за изграждане на етажни паркинги в жилищните и търговските зони и увеличаване на наличните буферни паркинги (с цел намаляване на приноса на паркирането в кални площи); - изграждане на цялостна свързана велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване между отделните квартали; - анализ на възможностите за изграждане на паркове в териториите с наднормено замърсяване и/ или зелени стени; - анализ по какъв начин градското планиране влияе на качеството на атмосферния въздух. СО следва да използва резултатите от анализа при изготвянето на нов /или изменението на съществуващия/ ОУП така, че да се осигури подходящ микроклимат, който да гарантира движение на въздушните маси и внасяне на чисти въздушни маси.
Общината в срок от шест месеца трябва да да приеме правила за прилагането на мерки по Закона за чистотата на атмосферния въздух, който предвижда да се ограничават или да спират производствени и други дейности, когато замърсяването на въздуха създава значителен риск за човешкото здраве.
Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.
Припомняме, че основен замърсител на въздуха в големите български градове са фините прахови частици (ФПЧ) - резултат от транспорта, индустрията и печките на твърдо гориво в домовете през зимата.
През 2020 г. Европейската комисия (ЕК) предяви пореден иск пред Съда на ЕС срещу България, тъй като София не е изпълнила задълженията си по европейското законодателство относно качеството на атмосферния въздух.
По данни на общината над 55 хил. домакинства се отопляват на дърва и въглища, като някои от тях са и в централни части на столицата.