Другата седмица се очаква Министерството на здравеопазването да излезе с решение дали наличието на антитела може да е основание за издаването на зелен сертификат. Това стана ясно на брифинг на заместник-министрите на здравеопазването Александър Златанов и Тома Томов.
Те заявиха, че активно се търси решение на този въпрос и то ще бъде взето на база експертни становища, а не по политически мотиви. Изискани са становищата на всички експертни съвети, проучва се и опитът по света.
Целта е да сме убедени, че взимайки това решение, то ще бъде безопасно, коментира Александър Златанов.
Експертните съвети по вирусология и епидемиология се чака да дадат становище дали може антителата да бъдат използвани като маркер за преболедуване на коронавирус и издаване на сертификат. Тази седмица въпросът ще бъде обсъден и вероятно другата ще имаме решение, каза Тома Томов.
Александър Златанов посочи, че мярката с въвеждането на зеления сертификат работи добре и дава резултат.
„Имаме дискретни данни за обръщане тренда на пандемията. Положителността на тестовете на база 14 дни започва да намалява. Съотношението между заболели и постъпили в лечебни заведения е много по-различно, отколкото при предишни пикове на пандемията. При много заболели имаме по-малко хора, постъпващи в лечебни заведения", каза той. И допълни, че благодарение на зеления сертификат много обекти, които биха били изцяло затворени при блокада, сега работят.
Заместник-министрите коментираха и дали има противопоказания за поставяне на ваксина.
Абсолютна контраиндикация е наличието на анафилаксия или свръхчувствителност на някои хора към някои от компонентите на ваксината или на помощните вещества. Томов каза, че хора с автоимунни заболявания могат да се ваксинират, стига основното заболяване да не е в прогрес. Противопоказанията са тези, посочени в листовката на препарата.
Ако лекар препоръчва да се отложи ваксинация по медицински причини, той ще попълва формуляр, в който посочва какви са те. Така медикът ще поема някакъв вид отговорност, обясни още Томов.