Около 20% от банковите активи са държавни ценни книжа. Цялата система на финансовата сигурност се крепи върху тях. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria финансистът Емил Хърсев.
По думите му има литературни произведения, които описват сценарии, в които кредиторите отказват да купуват ценни книжа от задлъжнели държави. Всичко това, което държавите дължат, се счита за безрисков актив на финансовата система и няма как да бъде отписано. Отписването на тези дългове би означавало срив на банковата система, каза още финансистът.
Хърсев посочи, че промените в механизма за финансова стабилност на Европейския съюз, които ще позволят държавната задлъжнялост да достигне до 100% от БВП, отразяват един от главните проблеми на финансовия свят в днешно време – презадлъжнялата държава.
Финансистът споделя мнението на управителите на Федералния резерв на САЩ и на Английската централна банка, че инфлацията е временно явление и е естествена реакция на събуждане от една причинена от пандемията рецесия. „Преди това 10 години икономиката беше задържана изкуствено“, каза още той.
Относно пандемията и мерките в България Хърсев посочи, че пълно затваряне в България, по примера на Австралия е невъзможно, защото географията и икономиката на страната не го позволяват. Същевременно той е на мнение, че мерките за пълно затваряне, които действаха в Австралия и Нова Зеландия, са били "икономическо самоубийство" и държавите са в практически фалит.
Хърсев е скептичен и към протестите срещу наложения в България "зелен сертификат", защото алтернативата му означава да се блокира икономиката.
Според него протестите са по-скоро породени от натрупания опит, че всеки, който „пропищи“, получава някаква подкрепа от държавата.
Цялото интервю гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.