Здравните власти въвеждат задължителен зелен сертификат за всички дейности на закрито. Това обяви здравният министър Стойчо Кацаров на брифинг днес. Мярката влиза в сила от полунощ в сряда срещу четвъртък - от 00 ч. на 21 октомври.
От няколко дни здравните власти подготвят обществото за въвеждането на сертификата като ключ за достъп до редица обществени места. Днес здравният министър мотивира мярката, като посочи, че броят на заразените, хоспитализираните и починалите е нараснал значително.
Мярката ще продължи да действа, „докато даде резултат“, каза здравният министър. Най-краткият възможен срок за промяна на мерките е две седмици.
Предвижда се всички дейности, които се извършват на закрито, да се извършват само при наличието на зелен сертификат и контрол на входа, каза министърът.
Изискване за зелен сертификат ще има за: кина, театри, галерии, концерти, музеи, молове, магазини над 300 кв. м, фитнес центрове, спортни клубове, басейни, заведения за хранене, хотели. Сертификат няма да се изисква за хранителните магазини, аптеките и банковите институции. Пазарите на открито трябва да спазват всички противоепидемични мерки.
Всички обекти, които не изпълнят изискването за зелен сертификат, ще бъдат затворени.
Зелен сертификат се издава при завършен цикъл на ваксинация, установено с PCR преболедуване или тест срещу коронавирус, направен до 72 часа или антигенен тест до 48 часа.
Стойчо Кацаров посочи, че въвеждането на зелен сертификат е посочено като предпочитана мярка от всички специалисти в експертния съвет към здравното министерство.
За всички, работещи в лечебни заведения за болнична помощ, се въвежда изискване да работят при наличие на зелен сертификат. Това изискване се въвежда и за работещите в старчески домове.
Няма изискване за зелен сертификат в образователните институции.
В обществения транспорт не се предвижда изискване за зелен сертификат.
Сертификат не се изисква и за деца под 12-годишна възраст.
Преустановяват се свижданията в лечебни заведения и в домове за социални услуги.
Ситуацията със заболеваемостта от коронавирус вече ще се разглежда по общини, а не по области. Целта е максимално да се продължи присъственият процес.
Преустановява се присъственото обучение във всички общини, в които 14-дневната заболеваемост е над 750 души на 100 хил. население. Ротация се въвежда в училищата, когато 14-дневната заболеваемост е между 500 и 750 на 100 хил. население - половината ученици трябва да са на онлайн обучение. Присъственото обучение при ротационен режим може да бъде с продължителност 7 или 14 дни.
Всички ученици от 5-ти до 12-ти клас, както и целият педагогически и непедагогически персонал, трябва да носят маски по време на престоя в училище.
За университетите се допуска присъствено обучение само при наличие на зелен сертификат. Преценката за това дали обучението да се извършва присъствено, или онлайн е на всеки университет.
Ще има строг контрол върху лабораториите за издаване на фалшиви сертификати. Ако се установи такова нещо, ще бъде отнет лицензът на лабораториите, заяви здравният министър.
Работодателите и всички администрации трябва да организират работния процес на служителите, като установяват работно време с променливи граници, разпределят работа от разстояние за най-малко 50% от персонала, освен ако работата не го позволява. Препоръката на здравния министър е колкото се може повече услуги да бъдат онлайн.
За спазване на мерките ще следят от инспекцията по труда, от регионалните здравни инспекции и от МВР. Всички проверяващи също ще бъдат задължени да представят здравен сертификат. Контролирани ще бъдат и лабораториите, които правят тестове и издават сертификати.
„Нека да спазваме мерките. Призовавам хората да се ваксинират. Ако не спазваме ограниченията, не можем да постигнем задържане и намаляване на случаите. Единствената и последна мярка остава национален локдаун. Тя не може да бъде изключена като вариант. Никой не желае да се стига дотам“, каза Стойчо Кацаров.