fallback

МЗ: Смъртността от COVID сега е с една трета по-ниска от предишните вълни

Ако се стигне до пълно затваряне в страната, последни ще бъдат училищата, заяви здравният министър

16:05 | 13.10.21 г. 8

Разпространяват се неверни твърдения и изводи по отношение на смъртността от коронавирус у нас. Това каза на брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.

Виждам, че доста хора са се напрегнали и се разпространяват неверни твърдения и се правят неверни изводи за ситуацията, отбеляза здравният министър.

Преди дни бившият здравен министър Костадин Ангелов написа във Facebook, че „Кацаров сякаш живее в друг свят“ по отношение на смъртността у нас. Ангелов твърди, че починалите от COVID-19 за първите девет дни на октомври са 734 души, а за целия октомври през 2020 г. загубилите живота си са 454 души.

В тази връзка здравното министерство предостави повече информация относно смъртните случаи от COVID-19 у нас от началото на пандемията. 

По време на първата епидемична вълна (март-септември 2020 г.) общият брой на починалите е 7920 души, а по време на втората (октомври-ноември) - 8459 души. Данните изнесе съветникът на министъра проф. Мира Кожухарова. Третата вълна започна на 14 август тази година, като през първите 9 седмици от нея са починали 3364 души, посочи още тя.

За начало и край на епидемичните вълни се приема достигане на заболеваемост от 100 на 100 хил. души на 14-дневна база.

В момента сме приключили именно деветата седмица на третата вълна на коронавирус. По време на първите девет седмици на първата вълна броят на починалите е 4735 души, а за същия период на втората вълна - 4479. По време на третата вълна смъртните случаи са 3364 души. По думите на проф. Кожухарова това е доказателство, че делта вариантът не е непременно по-смъртоносен, макар и по-бързо разпространяващ се.

Стойчо Кацаров обобщи, че видно от данните смъртността в момента е с около една трета по-ниска от предишните вълни. Основната причина за това вероятно е, че има 20% ваксинирани хора вече у нас, а вероятно и още толкова преболедували, допусна министърът.

Мира Кожухарова посочи, че настоящата епидемична вълна се развива относително бавно. През последните дни обаче започна да се повишава малко по-интензивно в сравнение с предишните дни. Има и повече заболели деца, но по думите й хоспитализираните деца са нищожен процент - в лечебни заведения са настанени 121 непълнолетни.

Директорът на Центъра за заразни и паразитни болести Ива Христова направи сравнение между заболеваемостта у нас и тази в съседните ни страни. Данните са за двуседмичен период на 1 милион души. Ситуацията с нивото на заболеваемост в момента в Румъния и Сърбия е много по-тежка в сравнение с България, каза Христова. В пъти по-висока е заболеваемостта в момента в Румъния. Положението у нас е сходно с това в Албания, Гърция и Турция.

Стойчо Кацаров уточни, че е поръчал анализ на смъртността у нас по болници. Изпратени са писма до лечебните заведения и там, където има повишена смъртност, се свикват медицински съвети да се направи анализ на начина за лечение на болните, да се сравни протоколът за лечение.

Министърът съобщи също, че активно се работи до края на този месец да се осигури допълнителна възможност за лечение на тежкоболни с коронавирус с моноклонални антитела. Те все още не са разрешени за употреба от ЕС, но има възможност това да стане със заповед на министъра на здравеопазването. В момента се подготвя цялата необходима документация, ще е необходимо и допълнително решение на Министерския съвет, уточни Кацаров.

У нас в момента има 7268 COVID легла, от тях интензивните са 760. Към 13 октомври заетите легла са 5646, а интензивните – 485. Или в проценти – общата заетост на леглата е 71% на основните и 63% на интензивните. Към момента най-голям брой заети легла има в Търговище, Габрово, Шумен. Най-слаба е заетостта във Враца и Плевен.

В страната има разкрити почти 100 COVID зони, където помощ могат да потърсят пациенти с леки или средно тежки симптоми. Всички процедури в тези зони са безплатни за здравно осигурените, неосигурените трябва да си плащат лекарствата, посочи отново Кацаров и призова при нередности да се подава сигнал в здравното министерство.

Няма място нито за хаос, нито за паника. Системата е добре организирана и добре подготвена, категоричен е Кацаров.

Ако се стигне до пълно затваряне в страната, последни ще бъдат училищата, каза още Стойчо Кацаров. Той смята, че мерки трябва да се прилагат на областно ниво и не е нуждо да се прилагат строги ограничителни мерки на всички.

В петък от МЗ ще дадат повече информация за противоепидемични мерки на национално ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:17 | 12.09.22 г.
fallback